Wracamy wkrótce...

Środa, 09 grudnia 2009 (20:06), aktualizacja: 09.12.2009 (20:09)

Będę tam, gdzie pozwolisz mi wejść

fot. Michał Jędrkowiak
fot. Michał Jędrkowiak
O barierach z jakimi muszą zmagać się niepełnosprawni mówiono dzisiaj na konferencji "Będę tam, gdzie pozwolisz mi wejść". Odbyła się ona w Collegium Heliodora Święcickiego.
Spotkanie o godzinie 10:00 otworzył kilkoma słowami burmistrz, Adam Lewandowski. Po nim głos zabrał socjolog z Instytutu Socjologi UAM, prof. dr hab. Zbigniew Woźniak. Opowiadał on o barierach, z którymi muszą sobie radzić osoby z upośledzeniami ruchu. Nie tylko o tych architektonicznych, ale także organizacyjno-prawnych, mających źródło w ludziach pełnosprawnych i tych, które tkwią w samych niepełnosprawnych.

Po prezentacji poznańskiego socjologa głos zabrała Natalia Marciniak, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Wiara i Światło. Opowiedziała o wynikach badań, które miały wskazać miejsca użyteczności publicznej, do których dostanie się sprawia niepełnosprawnym trudności. Nie jest dobrze - żaden z budynków znajdujących się w Śremie nie otrzymał maksymalnej ilości punktów. Największym problemem dla niepełnosprawnych są schody, innymi - znaki i kosze na śmieci "wyrastające" z chodnika. W budynkach - brak windy, wąskie korytarze, wysokie progi, nieprzystosowane do potrzeb niepełnosprawnych toalety.

Są jednak w Śremie miejsca, w których osoby np. na wózku inwalidzkim mogą poruszać się bez większych problemów. Są to m.in. Galeria PSS, hotel Metropol, Bank Zachodni WBK oraz kawiarenka, salki i aula przy kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa.

Po przerwie o swoich doświadczeniach w poruszaniu się po Śremie opowiedziały Joanna Dudziak i jej mama - pani Agnieszka. Konferencję zakończył panel dyskusyjny.

Spotkanie zorganizowało stowarzyszenie Wiara i Światło, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Urząd Miejski w Śremie.
Komentarze (0)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: