Wracamy wkrótce...

Wtorek, 20 października 2009 (21:23)

Cześć ich pamięci!

fot. Michał Jędrkowiak
fot. Michał Jędrkowiak
Mszą św. w kościele farnym, odprawioną przez ks. Ryszarda Adamczaka rozpoczęły się obchody 70. Rocznicy Rozstrzelania Synów Ziemi Śremskiej. Po skończonej Eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli przez cmentarz, aby złożyć kwiaty na zbiorowej mogile ofiar październikowych wydarzeń.
Następnie przemaszerowano na rynek. Na maszt wciagnięto flagę, zapalono Ogień Pamięci. Głos zabrali m.in. burmistrz Śremu Adam Lewandowski oraz jeden z doradców prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Marek Surmacz, który odczytał list napisany przez głowę państwa do mieszkańców Śremu.

Obchody tej smutnej rocznicy zakończyła projekcja filmu "Liść klonu", opowiadającego o tamtych wydarzeniach, a zrealizowanego w 1994 przez telewizję Relax.

Dodatkowym, i bardzo wymownym elementem uroczystości był drewniany kulochwyt, ustawiony w miejscu, w którym 70 lat temu rozstrzelano śremian. Zawisły na nim fotografie przedstawiające ofiary. W uroczystościach oprócz władz gminnych i powiatowych brały udział liczne delegacje, harcerze, wojsko oraz mieszkańcy miasta.
Komentarze (0)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: