Wracamy wkrótce...

Środa, 01 sierpnia 2012 (13:47), aktualizacja: 02.08.2012 (13:42)

O burzach w śremskim Ogólniaku. Poradnik jak zachowywać się podczas burz

fot. Michał Ratajczyk
fot. Michał Ratajczyk
Uczniowie śremskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego od marca biorą udział w projekcie eSzkoła - Moja Wielkopolska. Jedna z grup podjęła temat burz i nie tylko.
Projekt eSzkoła - Moja Wielkopolska organizowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego przy współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Ogólnopolską Fundacją Edukacji Komputerowej.

Śremscy licealiści kończą obecnie pracę przy projekcie. Pracowali oni w trzech grupach. Jedna z nich postanowiła oprzeć się o swoje zainteresowania - burze oraz konie i nawiązała z nami współpracę.

Pracę młodych Śremian można zobaczyć pod adresem:  http://www.eszkola-wielkopolska.pl/eszkola/projekty/liceum-srem/burzowi_jezdzcy/. Znajdziecie tam wiele informacji dotyczących burz m.in. jak rozpoznać nadchodzącą burzę. Na stronie pojawiły się również tajniki jazdy konnej. Zachęcamy do głosowania na projekt licealistów.

Publkujemy poradnik dotyczący bezpiecznego zachowania podczas burz jaki otrzymaliśmy od uczniów liceum.

Jak zachowywać się podczas burz?

W otwartym terenie podczas burzy radzimy:
  • Schować się w murowanym budynku lub samochodzie.
  • Jeśli jedziemy właśnie autem, postarajmy się zatrzymać - z dala od drzew i linii energetycznych które mogłyby spaść na nas.
  • Nie należy używać przedmiotów długich, dobrze przewodzących prąd oraz ostro zakończonych jak np. parasole czy wędki.
  • Nie należy przebywać w wodzie lub na małych łódkach.
  • Unikać wysokich obiektów np. drzew
  • Poszukać obniżeń terenu np. rów
  • Grupy powinny rozproszyć się
  • Jeśli pioruny uderzają koło nas lub czujemy mrowienie lub unoszenie się włosów należy ukucnąć ze złączonymi stopami.
  • Nie wolno kłaść się na ziemi.
Samochód jako schronienie:
Samochód jest bezpiecznym schronieniem w czasie burzy, ponieważ prąd przepłynie przez metalową karoserię i mokre opony do ziemi, należy jednak pamiętać by nie dotykać w samochodzie metalowych elementów. Dla piorunów auto można traktować w przybliżeniu jako klatkę Faradaya. Pamiętajmy również, że samochód narażony jest na spadające obiekty jak np. złamane drzewa, więc zaparkujmy w miarę możliwości z dala od drzew i linii energetycznych.
 
Czym jest napięcie krokowe?
Napięcie krokowe jest to różnica potencjałów między dwoma punktami podłoża odległymi od siebie o długość kroku(ok. 0,8 m do 1 m). Gdy w pobliżu nas piorun uderzy w ziemie porazi nas prąd wynikający z różnicy potencjałów między naszymi stopami. Najbezpieczniejsze jest kucnięcie ze złączonymi stopami, lub poruszanie się skokami mając złączone stopy. Z powodu napięcia krokowego w czasie burzy nie należy kłaść się na ziemi, gdyż wtedy wystąpi różnica potencjałów między głową a stopami.
 
Odległość od miejsca w którym uderzył piorun.
 
Dlaczego podczas burzy najpierw widać błyskawicę, a dopiero po kilku sekundach dociera do naszych uszu grzmot? Wyładowaniom elektrycznym w atmosferze towarzyszy efekt świetlny – błyskawica – i efekt dźwiękowy – grzmot. 
Prędkość światła i dźwięku w atmosferze jest różna:
prędkość światła to ok. 300 000 km/s
prędkość dźwięku to ok. 340 m/s
więc wcześniej dociera do nas błyskawica, która jest szybsza. Dzięki temu możemy obliczyć jak daleko od nas uderzył piorun. W momencie kiedy widzimy błysk, zacznijmy liczyć sekundy do grzmotu. Gdy uzyskany czas pomnożymy raz 340m, otrzymamy odległość w metrach do miejsca w którym uderzył piorun. Kiedy czas pomiędzy błyskiem a grzmotem jest krótszy niż 5 sekund, prędko schowajmy się lub przykucnijmy, gdyż w każdej chwili piorun może uderzyć w nas!
 
Czy telefon komórkowy przyciąga pioruny?
 
Mimo opinii większości obecny pogląd zakłada, że telefon komórkowy nie jonizuje aż tak powietrza, by ściągnąć wyładowanie. Dla bezpieczeństwa jednak nie zaszkodzi go wyłączyć.
 
Wbrew pozorom, burza w domu również może być niebezpieczna, szczególnie dla naszego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W trakcie burzy starajmy się nie opuszczać domu. Jak zabezpieczyć nasz dom?
 
  • Zamknięcie okien i drzwi - pozabierajmy wszystkie przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr z balkonów i parapetów
  • Nie korzystanie z telefonów przewodowych, ani urządzeń elektrycznych, które mogą nas porazić po uderzeniu w sieć.
  • Odłączenie przewodów od gniazdek  - służy to zabezpieczeniu sprzętu i zapobiegnięciu ewentualnym skokom napięcia. Piorun może wyrządzić szkody również uderzając nie bezpośrednio w sieć energetyczną lub urządzenie, ale także w okolicy, powodując indukcję ładunków na przewodach w skutek czego na przewodach pojawia się groźne dla sprzętu napięcie, które może go spalić. Impuls elektromagnetyczny, może być również niebezpieczny dla urządzeń bezprzewodowych(routery wifi, karty sieciowe, telefony komórkowe), dlatego zaleca się ich wyłączanie. 
  • Zabezpieczenie sieci listwami antyprzepięciowymi  - w sklepach dostępne są tak zwane listy przeciwprzepięciowe, które mają chronić nasz sprzęt podłączony do gniazd tej listwy.
  • Urządzenie UPS – tak zwany zasilacz awaryjny. Stosowany najczęściej przy komputerach. Zawiera zaawansowane mechanizmy filtrujące napięcie i zabezpiecza przed skokami i wyższymi napięciami w sieci. Jest to dobre rozwiązanie jako zabezpieczenie urządzeń(szczególnie wrażliwych na skoki napięcia jak np. komputer czy urządzenia sieci internetowej).
Ważne jest, by instalacja elektryczna w domu posiadała właściwe uziemienie. Ponadto każdy budynek powinnien być bezwględnie wyposażony w instalację odgromową (tzw. piorunchron).
 
Pamiętajmy, że mimo wielu rozwiązań dostępnych na rynku, które mają chronić sprzęt, żadne nie daje 100% gwarancji. Prąd i napięcie jakie niesie wyładowanie atmosferyczne są ogromne i mogą zniszczyć nawet najlepsze zabezpieczenia oraz przeniknąć dalej. Najlepszym rozwiązaniem jest odłączenie wszystkich przewodów od urządzeń(również przewodów sieci internetowej, telefonicznej).
Komentarze (1)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.

~ kika
dobre
01.08.2012 21:59
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: