Wracamy wkrótce...

Środa, 20 lutego 2013 (15:06), aktualizacja: 20.02.2013 (16:12)

Gasili i ratowali prawie 500 razy

fot. Patryk Kubski
fot. Patryk Kubski
W 2012 roku wyjeżdzali 494 razy, przemierzając tym samym blisko 9 tysięcy kilometrów. Śremscy strażacy podsumowali miniony rok.
W spotkaniu sprawozdawczym w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Śremie wzięli udział m.in. przedstawiciele samorządów, komendanci gminni OSP oraz przedstawiciel Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Poznaniu. Naradę roczną prowadził komendant śremskiej jednostki młodszy brygadier Sławomir Drozd, który rozpoczął od przedstawienia charakterystyki terenu, który zabezpieczają strażacy Jednostki-Ratowniczo Gaśniczej w Śremie. Komendant przypomniał o porozumieniach, które rozszerzają działania o tereny przyległe z gmin Czempiń i Kórnik.

W 2012 roku strażacy wyjeżdżali do zdarzeń 494 razy, co w stosunku do roku 2011 daje spadek zdarzeń o blisko 9 procent. We wszystkich gminach powiatu śremskiego, oprócz samego Śremu, zanotowano spadek wyjazdów od 18 do 35%. W sumie ratownicy wyjeżdżali 154 razy do pożarów, 327 do tzw. miejscowych zagrożeń, a 13 razy do fałszywych alarmów. Wsparciem zawodowych strażaków są jednostki ochotnicze, których w powiecie jest 26. Pięć z nich należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Priorytetem na najbliższy rok jest włączenie do systemu OSP z Pyszącej, która jest jedną z najlepiej wyposażonych w powiecie. W sumie ochotnicy uczestniczyli w akcjach ratowniczych ponad 260 razy. Najczęściej dysponowano OSP z Książa, Pyszącej i Dolska, a ani razu remizy nie opuściły wozy bojowe OSP z Niesłabina, Śremu, Kołacina, Lubiatowa, Małachowa, Drzonku i Błażejewa.

W zdarzeniach, w których uczestniczyli strażacy zarówno PSP, jak i OSP, zginęły 4 osoby, a 36 zostało poszkodowanych. Straty oszacowano na ponad 3 miliony złotych, zaś wartość uratowanego mienia wyniosła aż 5,5 miliona złotych. Podczas spotkania komendant poruszył też sprawy kadrowe i finansowe. W systemie codziennym pracuje 8, a w systemie zmianowym 39 osób. W komendzie zatrudnionych jest 5 oficerów, 16 aspirantów, 17 podoficerów, 9 szeregowych oraz 2 pracowników cywilnych. W ubiegłym roku śremska straż wzbogaciła się o nowy specjalistyczny sprzęt - m.in. o detektor prądu, skafander lodowy, sprzęt do dekontaminacji oraz sprzęt hydrauliczny. Do tej pory strażacy posiadają dwa wozy gaśnicze, jeden ratownictwa technicznego,  podnośnik koszowy oraz cztery pojazdy osobowe. W sumie samochody te przejechały w ubiegłym roku prawie 22 tysiące kilometrów. Blisko 45% stanowiły wyjazdy ratowniczo-gaśnicze.

Straż pożarna to również działalność kontrolno-rozpoznawcza. W minionym roku skontrolowano 44 obiekty, ujawniając 278 nieprawidłowości. Nałożono też 7 mandatów karnych na kwotę 950 złotych. W dalszej części narady rocznej uroczyste ślubowanie złożył nowy strażak Krzysztof Tarant, który zasilił szeregi jednostki Ratowniczo-Gaśniczej pod koniec ubiegłego roku. Spotkanie było dobrym momentem do wręczenia odznaczeń zasłużonym strażakom. Srebrne Odznaki "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej" wręczono brygadierowi Mirosławowi Grząbce oraz aspirantowi sztabowemu w stanie spoczynku Mirosławowi Goryńskiemu.

Nowy rok przynosi dalsze starania o budowę nowej strażnicy. W 2013 roku zabezpieczono na ten cel zaledwie milion osiemset tysięcy złotych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowa siedziba będzie gotowa za 2 lata.
Komentarze (0)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: