Wracamy wkrótce...

Niedziela, 11 sierpnia 2013 (17:45), aktualizacja: 11.08.2013 (18:01)

Śremianka mistrzynią Europy. Wywiad z Patrycją Wyciszkiewicz

Patrycja Wyciszkiewicz /fot. Polski Związek Lekkiej Atletyki
Patrycja Wyciszkiewicz /fot. Polski Związek Lekkiej Atletyki
Ma 19 lat, a na swoim koncie występ w kadrze seniorek na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, złoty medal mistrzostw Europy Juniorów oraz kilkukrotnie ustanawiany rekord Polski. Śremska lekkoatletka - Patrycja Wyciszkiewicz zgodziła się odpowiedzieć na pytania od naszej redakcji.
Patrycja Wyciszkiewicz pochodzi ze Śremu. Jest sprinterką, a Jej koronnym dystansem jest 400m. W tym roku podczas Mistrzostw Europy Juniorów zdobyła dwa złote medale - w biegu indywidualnym oraz sztafecie 4x400m. W najbliższych dniach pobiegnie na Mistrzostwach Świata w Moskwie.

iśrem.pl:
Masz 19 lat i w swoim dorobku kilkukrotnie ustanowiony rekord Polski Juniorów, a także występ na Igrzyskach Olimpijskich. Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z bieganiem? 

Patrycja Wyciszkiewicz: Moja przygoda z bieganiem zaczęła się już w szkole podstawowej. Nauczyciel wychowania fizycznego, pan Zbigniew Okoniewski, na prowadzonych przez siebie zajęciach zaraził mnie pasją do lekkiej. Starty w czwartkach lekkoatletycznych czy powiatowych biegach przełajowych i odnoszone tam sukcesy motywowały mnie do dalszej pracy. W gimnazjum naszą grupę treningową przejął pan Ireneusz Smolarek i to właśnie On pokazał nam jak wygląda trening z prawdziwego zdarzenia.
 
iśrem: Kiedy pojawiła się myśl, że bieganie to Twój sposób na życie? 

Patrycja: Moje pójście do szkoły średniej do Poznania było motywowane dalszymi treningami. Aby móc się dalej rozwijać musiałam postawić wszystko na jedną kartę i się opłaciło. Właśnie wtedy bieganie stało się sposobem na życie.
 
iśrem: W zeszłym roku ustanowiłaś rekord Polski Juniorek w biegu na 400m z czasem 52.76 s. W tym sezonie trzykrotnie poprawiałaś ten rezultat. Ostatni raz podczas Mistrzostw Europy Juniorów w Rieti we Włoszech, gdzie zdobyłaś złoty medal. Ile aktualnie wynosi twój rekord życiowy na 400m?

Patrycja: Tak, od zeszłego roku udało mi się poprawić swój rekord życiowy, a co za tym idzie rekord Polski. Aktualnie wynosi on 51.56 s.
 
iśrem: Domyślam się, że chcesz poprawić jeszcze ten wynik. Jaki czas chciałabyś uzyskać? Myślisz, że rekord Ireny Szewińskiej - 49.27 będzie w Twoim zasięgu?

Patrycja: W sporcie właśnie chodzi o to, aby przesuwać swoje granice, granice naszego organizmu. Rekord Pani Ireny, mimo tego, że ustanowiony już dość dawno, w dzisiejszych czasach nadal dawałby ścisłą czołówkę światową. Czy uda mi się pobiec tak szybko jak jej? Nie wiem. Wiem jednak, że ze wszystkich sił będę się starała poprawiać swoje rezultaty.
 
iśrem: W 2012 roku mając 18 lat wystąpiłaś w sztafecie 4x400 seniorek na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Jak czułaś się po raz pierwszy na olimpiadzie i to w tak młodym wieku?

Patrycja: Igrzyska Olimpijskie, sam wyjazd i możliwość startu były dla mnie wielkim przeżyciem. Zachwycona byłam widokiem pełnych trybun na stadionie, tego ogromu ludzi, którzy z całym oddaniem kibicowali sportowcom. Dawało mi to kolejną motywacje do wysiłku. Uczestnictwo w tak wielkiej, światowej imprezie jest na pewno niezapomnianym przeżyciem.
 
iśrem: Jak traktowały Cię starsze koleżanki? 

Patrycja: Cała nasza grupa bardzo się lubi. Nie mamy problemów z dogadywaniem się. Miło spędzamy razem czas. W sztafecie mamy wspólny cel, który nas łączy. Wzajemnie się motywujemy, podnosimy na duchu, rozśmieszamy. Nasze relacje są w 100% pozytywne  ;)
 
Iśrem: Biegasz przede wszystkim na dystansie 400m. Planujesz występy również w innych biegach?

Patrycja: Na razie nie planuje zmiany dystansu. Lubię biegać 400 metrów. Jest to bardzo wymagający dystans, bowiem potrzebna jest szybkość, wytrzymałość i siła. Może w przyszłości 800m.
 
iśrem: Przed Tobą start podczas Mistrzostw Świata w Moskwie, kiedy i na jakim dystansie pobiegniesz? Jak oceniasz Wasze szanse?

Patrycja: Do Moskwy wyjeżdżam w poniedziałek 12 sierpnia. Bieg eliminacyjny mamy 16 sierpnia ok. godziny 9 czasu polskiego. Postanowiłam wraz z trenerem nie biegać indywidualnie. Myślę, że taki start byłby zbyt dużym obciążeniem. Wraz z dziewczynami biegnąc sztafetę 4x400 m będziemy walczyć o finał. 
 
iśrem: Ten rok jest dla Ciebie pracowity i pełen sukcesów. Po Moskwie czas na wakacje?
 
Patrycja: Tegoroczny sezon startowy trwa bardzo długo bo już 5 miesięcy. Myślę, że po MŚ wybiorę się na zasłużone wakacje. Może jakieś jezioro czy morze.
 
iśrem: Życie sportsmenki nie jest łatwe. Powiedz jak wygląda przeciętny Twój dzień? 
 
Patrycja: Sport wymaga wielu poświęceń i wyrzeczeń od człowieka. W czasie trwania roku szkolnego trenuje się dużo trudniej niż w czasie wolnym. Obowiązki szkolne jak wiadomo pochłaniają dużo czasu i energii. W roku szkolnym pierwsza część dnia wyglądała tak, jak każdy dzień osoby w moim wieku. Dużo zmieniało się po południu, gdyż musiałam wygospodarować ok 2,5-3h czasu na trening i wszystko co z nim jest związane. Wieczorem czasami nie miałam już siły, ale zmuszałam się do nauki i wyszło mi to na dobre. Zdałam maturę bez problemu i dostałam się na taki kierunek studiów jaki chciałam.
 
iśrem: Gdzie będziesz studiować?
 
Patrycja: Studia rozpocznę na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu na kierunku gospodarka turystyczna.
 
iśrem: Czym zajmujesz się po za bieganiem?
 
Patrycja: Lubię czytać książki, obejrzeć dobry film, no i oczywiście kocham chodzić na zakupy!
 
iśrem: Obecnie trenujesz w Olimpii Poznań. Często zaglądasz do Śremu?
 
Patrycja: W Śremie jestem bardzo rzadko. Zazwyczaj wpadam na 24 h i wracam do Poznania, bądź wyjeżdżam na obóz.

iśrem: Dzięki za rozmowę. Powodzenia w Moskwie!


Tegoroczne Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce w Moskwie rozpoczęły się w sobotę i potrwają do 18 sierpnia. Patrycja Wyciszkiewicz pobiegnie w sztafecie 4x400m w piątek o godzinie 9:30. Transmisje z mistrzostw można oglądać w TVP oraz na kanale Eurosport.
 
Komentarze (1)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.

~ juzwa
super tak trzymać życzę wielu sukcesów na miarę Szewińskiej
13.08.2013 14:00
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: