Wracamy wkrótce...

Niedziela, 29 września 2013 (23:17), aktualizacja: 30.09.2013 (08:16)

"PODZIEL SIĘ ŻYCIEM" - Drużyna Szpiku w Dolsku

fot. archiwum
fot. archiwum
5 października 2013r. gimnazjum w Dolsku odwiedzi Drużyna Szpiku wraz z krwiobusem.
5 października 2013r. dolskie gimnazjum odwiedzi Drużyna Szpiku wraz z krwiobusem. Aby dowiedzieć się więcej o szczegółach tej akcji, nasza reporterka udała się na rozmowę z Panią Joanną Kaptur-Konieczną, która jest koordynatorem całej ten imprezy. Bardzo chętnie zgodziła się ona na rozmowę.

Jak zrodził się pomysł zaproszenia Drużyny Szpiku do Dolska?
W Lutym 2013r. szkolny klub wolontariatu został zaproszony na walentynkową galę charytatywną, która odbywała się w śremskim ekonomiku. Drużyna Szpiku szukała wtedy dawcy dla dziewczynki z Kościana. Akcja ta spodobała się mi i Pani dyrektor. Stwierdziłyśmy, że taką imprezę jak dzień gimnazjalisty można by było połączyć właśnie z krwiobusem. Dodatkowo uczennica naszej szkoły, która z resztą działa w Drużynie Szpiku zachorowała na ziarnicę i to nas mocno zmobilizowało. Na gali spotkaliśmy też panią Marzenę, która współpracowała ze mną przy koncercie charytatywnym „Hip-hop – warto żyć” dla Julki, który kilka lat temu zorganizowaliśmy z wolontariuszami z naszego gimnazjum. Wtedy znalazł się dawca dla dziewczynki, przeszczep się udał i wszystko dobrze się powiodło. Wszystkie te sytuacje przyczyniły się do tego, że zrodził się pomysł, aby zaprosić krwiobus do Dolska, nigdy go przecież u nas jeszcze nie było. Również uczniowie naszej szkoły stwierdzili, że jest to bardzo fajna sprawa i zaproponowali, aby zorganizować coś podobnego w naszym mieście.

Kiedy zaczęła się wasza współpraca z Drużyną Szpiku?
Formalnie z Drużyną Szpiku współpracujemy od marca 2013r.. Wtedy uzgodniliśmy termin wizyty krwiobusu. Okazało się, że trzeba to robić  z dużym wyprzedzeniem, wtedy wolny okazał się dzień właśnie 5 października. Kiedy wszystko było już dopięte na ostatni guzik zaczęliśmy działać. Spotykaliśmy się z Panią prezes Drużyny Czpiku ze Śremu, pomagała nam też pani Marzena. Na Wiankach w Dolsku mieliśmy swoje stoisko informacyjne, a za kilka dni jedziemy do Wieszczyczyna, aby poinformować o akcji tamtejszych parafian.

Jak ma wyglądać cała impreza?
Jak już wcześniej powiedziałam, wizytę Drużyny Szpiku połączyliśmy z corocznym świętem szkoły. Krwiobus będzie można odwiedzić w godzinach od 9:00 do 14:00. Zainteresowane osoby, które ukończyły 18 lat, będą mogły oddać 10 ml krwi aby zbadać, czy mogą zostać dawcą szpiku oraz 400 ml krwi, która używana jest do ratowania życia innym ludziom. Będą tam osoby odpowiedzialne za dokładne wytłumaczenie „ co i jak”, do wypełnienia będzie ankieta. Jednym z gości imprezy będzie prezes Honorowych Dawców Krwi, który opowie na czym to wszystko polega,  które grupy krwi są najbardziej chodliwe itp. Dodatkowo działał  będzie kącik zdrowia, w którym nasza szkolna higienistka dokona pomiarów wagi i ciśnienia.  Chętne osoby będą mogły przejść szybki kurs pierwszej pomocy. Przy okazji takiego wydarzenia chcemy też, aby nasi gimnazjaliści pokazali swoje talenty, których - jak się okazało - mają bardzo wiele.

Jakie cele związane są z tym wydarzeniem?
Imprezę, którą organizujemy wypłynęła  z potrzeby serca na rzecz ludzi chorych na nowotwory krwi, a zwłaszcza na białaczkę.  Pragniemy  poinformować  społeczeństwo szkolne, lokalne i nie tylko na czym polega oddanie szpiku oraz przeszczep. Chcemy pokazać, że Drużynę Szpiku można również wspierać na inne sposoby, chociażby zorganizowanie zbiórki krwi, bieganie maratonów w koszulkach drużyny, czy organizowanie spotkań w szkołach. Bardzo cieszy nas to, że pomysł ten już spodobał się innym. Bardzo pozytywnie nastawiony jest sam burmistrz Dolska, a na wiankach ludzie podchodzili i wypytywali o szczegóły tej akcji. Mamy nadzieję, że imprezę będziemy organizować co roku. Ważne, by wszyscy zrozumieli na czym to wszystko polega i nie byli obojętni na potrzeby ludzi chorych na tą straszną chorobę, jaką jest rak.

Dziękuję bardzo za rozmowę.

Warto też dodać, że w szeregach Drużyny Szpiku znalazły się osobistości życia publicznego czy gwiazdy znane ze szklanego ekranu i pierwszych stron gazet. Kapitanem tego teamu został piłkarz Piotr Reiss, wspierają go olimpijczycy: Julia Michalska, Michał Jeliński, Anita Włodarczyk, Aneta Konieczna, Szymon Ziółkowski, Monika Drybulska, sprinter Marcin Urbaś. Silną grupę stanowią artyści pod wodzą aktorki Katarzyny Bujakiewicz, wspieranej przez Magdę Stużyńską, Magdę Steczkowską, Olgę Bończyk, Sylwię Grzeszczak, Macieja Balcara, Meza, Libera Kalwiego, zespół Arka Noego. Do Drużyny Szpiku należą artyści poznańskich teatrów: Wielkiego, Polskiego Animacji i Nowego, a także śpiewacy Poznańskiego Chóru Katedralnego, dziennikarze, lekarze, prawnicy i politycy, którym przewodzą Przemysław Pacia Wicewojewoda Wielkopolski i Ryszard Grobelny Prezydent Poznania. Wśród członków Drużyny znajdują się również kolarze, żużlowcy oraz futboliści. Obok znanych nazwisk ten zespół tworzy cały szereg ludzi, na co dzień anonimowych, a w dniu egzaminu z człowieczeństwa stających ramię w ramię z wielkimi tego świata.

 Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy! Szczegóły znajdują się na plakacie  w zakładce Dzieje się.

Komentarze (1)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.

~ czytelniczka
Super:)
30.09.2013 21:38
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: