Wracamy wkrótce...

Czwartek, 30 stycznia 2014 (13:36), aktualizacja: 30.01.2014 (18:22)

Sąd znów w Śremie

fot. Patryk Kubski
fot. Patryk Kubski
Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku Śrem znów będzie miał Sąd Rejonowy. To skutek zmiany ustawy o sądach powszechnych.
Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2013 roku, sąd w Śremie stał się wydziałem zamiejscowym Sądu Rejonowego w Kościanie. Dzięki zmianie ustawy, już wkrótce, na mapę Polski powróci połowa z 79 jednostek zlikwidowanych przez Jarosława Gowina. Ponad rok temu, ówczesny minister sprawiedliwości wprowadził reformę, w wyniku której 13 sądów z terenu Wielkopolski stało się wydziałami zamiejscowymi większych placówek. Tym samym nasze województwo było najbardziej poszkodowane. Teraz powróci 12 z 13 likwidowanych jednostek.

Powróćmy jednak do Śremu. Sąd rejonowy w naszym mieście został zniesiony mimo, iż spełniał kryteria przyjęte przez ministra. Doszło do sytuacji, w której mniejszy sąd w Kościanie „pochłonął” 
większy. Urzędnicy tłumaczyli taki obrót sprawy większą powierzchnią budynku placówki w sąsiednim powiecie.

Według zapisów zmienionej ustawy, sąd rejonowe będą mogły istnieć dla obszaru zamieszkałego przez minimum 50 tys. osób. Dodatkowym kryterium jest wpływ przynajmniej 5 tysięcy spraw rocznie. Jeśli ta liczna nie będzie przekroczona przez kolejne trzy lata, placówka może być znów zniesiona. Śrem spełnia te wymogi, dlatego wkrótce znów będziemy mieli sąd rejonowy. Od wejścia w życie nowelizacji, minister sprawiedliwości ma pół roku na zorganizowanie nowej struktury sądów powszechnych.

Oprócz Śremu, w Wielkopolsce wrócą sądy w Chodzieży, Gostyniu, Nowym Tomyślu, Obornikach, Rawiczu, Wolsztynie, Wrześni, Złotowie, Krotoszynie, Pleszewie i Słupcy.
Komentarze (7)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.

~ Kaja
Za to powinien odpowiedzieć nie tylko Gowin. On to zrobił po najmniejszej linii oporu. Nie spotkał się ze sprzeciwem naszych wspaniałych śremskich władz, dupowłazów, to robił co mu się podobało. A teraz pan burmistrz napuszony z tym drugim, co to taki obłożnie chory jest, że Śrem wraca do normalności. Czyżby?
06.02.2014 13:00

~ OlO
eciok i elka - przecież POLSKA jest demokratyczna a władza jest wybierana przez obywateli, mieszkańców kraju zatem to ten elektorat głosujący na rządzących ponosi odpowiedzialność ! sławatycz nie jestem pewiem czy to powód do DUMY poczytaj - aferyibezprawie.org/
01.02.2014 13:44

~ eciok
do ~elka : W naszym państwie nigdy nie było, nie ma, i nie będzie pieniędzy dopóki mamy takie rządy.
30.01.2014 19:33

~ sławatycz
cieszę sie, sąd to również prestiż miasta w końcu powiatowego miasta
30.01.2014 19:03

~ Piter
Oprócz Śremu, w Wielkopolsce wrócą sądy w (...) Śremie. Taaa...
30.01.2014 17:22

~ Elek
kryterium wpływ przynajmniej 5 tysięcy spraw rocznie - to tak jak w sprzedaży bezpośredniej - wszyscy będą się starać aby było więcej ?
30.01.2014 15:17

~ elka
teraz za te przeprowadzki powinien zapłacić minister filozof Gowin! jak coś funkcjonuje w miarę dobrze, to trzeba to popsuć - tak to jest jak powierza się ważne stanowiska filozofom... po co likwidowano sąd w Śremie? a teraz przeprowadzka z powrotem na koszt podatnika... w polskim budżecie nigdy nie będzie pieniędzy...
30.01.2014 14:59
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: