Wracamy wkrótce...

Sobota, 01 marca 2014 (00:40), aktualizacja: 01.03.2014 (00:41)

Będzie dodatkowa karetka w Śremie?

fot. archiwum/Michał Ratajczyk
fot. archiwum/Michał Ratajczyk
Rada Powiatu w Śremie wydała oświadczenie, w którym zwraca się o rozważenie umiejscowienia dodatkowej karetki pogotowia ratunkowego w Śremie.
Temat niewystarczającej liczby karetek pogotowia w powiecie śremskim pojawiał się w ostatnim czasie kilkukrotnie. Ostatnim razem w minionym tygodniu, kiedy stacjonujący w Śremie ambulans był poza gminą, a do chorego z atakiem padaczki wyruszyli na pomoc strażacy. Podobna sytuacja miała miejsce w grudniu w Dolsku, gdzie również pierwsi na pomoc pospieszyli strażacy - śremska karetka wyjechała w tym czasie do innego zdarzenia. Na początku lutego mężczyzna który zasłabł na ul. 1 Maja czekał na dotarcie ratowników medycznych z Książa Wielkopolskiego około 30 minut. Niestety, człowiek zmarł. W chwili obecnej, w powiecie śremskim mieszka około 60 tys. osób. Na taką liczbę ludzi przypadają tylko dwie dyżurujące karetki.

Rada Powiatu w Śremie wydała 26 lutego oświadczenie, w którym "wyraża zaniepokojenie ostatnimi zdarzeniami związanymi z funkcjonowaniem wyjazdowych zespołów karetek pogotowia". Jak informuje Rada "Zgodnie z Wojewódzkim planem działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa wielkopolskiego karetka typu P stacjonuje w Książu Wlkp., a karetka typu S w Śremie". Niestety w ostatnim czasie liczba wyjazdów ambulansów na terenie powiatu wzrosła. Zdarzają się sytuacje, że pacjent w Śremie oczekuje na karetkę z Książa Wlkp., ponieważ ratownicy ze Śremu wyjechali do innego wezwania. Do pomocy włączane są wtedy również inne służby - straż pożarna oraz policja.

Rada w swoim oświadczeniu wyraża, że jedna karetka dla zamieszkanej przez około 40 tys. osób gminy Śrem to stanowczo za mało. Radni zwracają się o "ponowne przeanalizowanie „Wojewódzkiego planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa wielkopolskiego” pod kątem zagrożeń i problemów występujących na terenie powiatu śremskiego w celu poprawy funkcjonowania zespołów ratownictwa medycznego oraz rozważenie umiejscowienia dodatkowej karetki typu P w Śremie".

Atak padaczki podczas jazdy

Tragiczna śmierć w Dolsku
Komentarze (4)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.

~ Wicek
Janek? nie dla przeciętniaka jezeli takim jesteś co do karetek to budzet nie jest z gumy jak dyrekcja ma po 12.000 zł miesiecznie to brak na inne rzeczy ! ja umiem liczyć - przynajmnie tak mi się wydzje (bo ekonomia POlityczna jest inna)
03.03.2014 10:01

~ janek?
są jakieś schrony w mieście, pytam na wszelki wypadek obserwując w tv to co dzieje się na świecie.
01.03.2014 20:44

~ w.k**wiony
Owszem ja rozumiem że straż musi być też wyszkolona do ratowania ludzi ale do jasnej cholery dwie karetki na 60 tysięczny powiat? TO 30 tysięcy na jedną. Tutaj to by musiało być ze sześć karetek
01.03.2014 12:39

~ Śremiak
Nareszcie coś w tym kierunku się dzieje! I oby rozpatrzono to pozytywnie ;)
01.03.2014 11:35
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: