Wracamy wkrótce...

Piątek, 21 marca 2014 (22:35)

Śrem będzie udziałowcem Zakładu Gospodarki Odpadów w Jarocinie

fot. Adrian Wartecki
fot. Adrian Wartecki
Dzisiaj rano burmistrzowie Śremu i Jarocina podpisali porozumienie w zakresie realizacji systemu gospodarki odpadami i osadami ściekowymi. Wkrótce gmina zostanie jednym z 16 udziałowców ZGO w Jarocinie.
Dziś rano burmistrz Śremu Adam Lewandowski oraz burmistrz Jarocina Stanisław Martuzalski podpisali porozumienie międzygminne w zakresie realizacji systemu gospodarki odpadami i osadami ściekowymi. Śrem stał się jego 18 członkiem. Zgodnie z zapisami dokumentu, Jarocinowi powierzone zostanie zorganizowanie i nadzoru nad funkcjonowaniem systemu gospodarki odpadami i osadami ściekowymi oraz budowa nowej części Zakładu Zagospodarowania Odpadów w podjarocińskich Witaszyczkach.

Śmieci z terenu gminy Śrem i sąsiednich gmin należących do porozumienia generowane przez mieszkańców trafią do stacji przeładunkowej w Mateuszewie, która jest elementem instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych ZGO w Jarocinie. Kilka dni temu podpisano umowę na rozbudowę jarocińskiego zakładu. W ramach inwestycji wartej ponad 112 mln złotych powstanie najnowocześniejszy w regionie zakład obróbki odpadów. Na 20 ha obszarze postanie nowoczesna linia do sortowania śmieci, kwatery do składowania odpadów oraz wybudowana zostanie instalacja kogeneracyjna, dzięki której będzie można pozyskiwać energię elektryczną i cieplną na potrzeby zakładu, a nawet ją sprzedawać. Około 85 mln złotych udało się pozyskać z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Wkrótce Śrem stanie się jednym z 16 współudziałowców Zakładu Zagospodarowania Opadów. Nasza gmina będzie drugim, po Jarocinie największym udziałowcem spółki.

Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku radni uchwalili Wieloletnią Prognozę Finansową zakładająca wkład do ZGO Sp. z o. o. w kwocie ponad 5 mln zł. Objęcie udziałów w spółce nastąpi w latach 2015-2017. Z kolei w styczniu, rada podjęła uchwałę o przystąpieniu do porozumienia.
Komentarze (1)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.

~83.23.189.196~
no lans naszego burmistrza ponad wszystko...
22.03.2014 07:00
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: