Wracamy wkrótce...

Niedziela, 10 maja 2015 (11:45), aktualizacja: 10.05.2015 (22:25)

Wybory prezydenckie: O 17 największa frekwencja w gm. Śrem

fot. Patryk Kubski
fot. Patryk Kubski
O 21 zamknęły się drzwi lokali wyborczych w całej Polsce. Teraz czekamy na oficjalne wyniki. Do 17:00 głos oddał prawie co trzeci mieszkaniec powiatu śremskiego.
Frekwencja z godz. 17 
Do godziny 17 w powiecie śremskim wydano 14418 kart do głosowania. W regionie prowadzi gmina Śrem, gdzie do urny poszło 32,14 procent uprawionych mieszkańców. Tym razem najgorszą frekwencję zanotowano w gm. Książ Wielkopolski - 26,86%. Gmina Dolsk - 28,78%, gmina Brodnica - 27,94%. O 17:00 frekwencja w Wielkopolsce wyniosła 33,12%, a w całym kraju - 34,41%

Frekwencja z godz. 12
Do południa w powiecie śremskim w wyborach wzięło udział ponad 5,5 tysiąca uprawnionych mieszkańców. Daje to frekwencję na poziomie 11,8%. Najmniej kart do głosowania wydały komisje wyborcze w gminie Brodnica. Do godziny 12 swój głos oddało tylko 329 mieszkańców, co daje 8,56%. Najwyższą frekwencję zanotowano w gminie Dolsk, gdzie do urn poszło 12,5 procent wyborców. W Śremie zagłosowało 3930 osób, co daje frekwencję na poziomie 12,35%. W gminie Książ Wielkopolski do urn poszedł co dziesiąty uprawiony. Do godziny 12 frekwencja w całej Polsce wyniosła 14,61%, a województwie wielkopolskim - 13,64%.

Zasady
Głosowanie w wyborach prezydenckich rozpoczęło się o 7 i potrwa do 21. W tym czasie można oddać głos na jednego z jedenastu startujących kandydatów. Głos jest ważny, gdy na karcie do głosowania znajdzie się znak "X" w kratce obok nazwiska tylko jednego kandydata. Wrzucenie do urny pustej karty lub ze znakami "X" obok nazwisk kilku kandydatów, powoduje nieważność głosu.

Osoby niepełnosprawne
1/3 lokali wyborczych w gminie Śrem jest przystosowana dla niepełnosprawnych. W każdym z 9 lokali znajdują się podjazdy dla obywatelki poruszających się na wózkach inwalidzkich. Osoby niewidome lub niedowidzące mogą skorzystać ze specjalnych nakładek Braillea na kartę do głosowania.

Lokale wyborcze
Na terenie gminy Śrem znajduje się 27 lokali wyborczych. Zarówno lokalizacje siedzib obwodowych komisji, jak i podział na okręgi, nie zmieniły się i są takie same jak w przypadku ubiegłorocznych wyborów samorządowych.

Uprawnieni
W całym powiecie śremskim jest prawie 47 tysięcy osób uprawnionych do głosowania. Może to uczyć każda osoba, która ukończyła 18. rok życia i nie została pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, nie została ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu, oraz nie została pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.


Komentarze (3)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.

~ obywatel
Ludzie to jest wasza sprawa czy oddacie głos czy nie ale później nie narzekajcie,że jest taka władza bo żeście nawet tyłka nie ruszyli,żeby to zmienić.
10.05.2015 13:33

~ Prawda boli
Że ja jestem osobą dorosła i uprawnioną tym samym do głosowania wcale nie muszę iść. W dooooooopie mam te wybory. Nawet jak by ktoś mnie zmusił siłą to bym nie POszedł. Pomimo że jestem Polakiem nie jestem dumny ze swojego kraju, który zmusza WŁASNYCH obywateli do wyjazdu za granice i życia na obczyźnie, (W TYM ROKU WYJEDZIE Z KRAJU PONAD MILION) sprowadzając na ich miejsce pi......................h BANDEROWCÓW z UPAiny. Kochałbym swój kraj gdyby on coś dla mnie zrobił, a chociażby zapewnił mi godne życie i godziwą opiekę zdrowotną taką jaka nam każdemu przysługuje. A nie że jak wzywasz karetkę to odmawiają ci przyjazdu a chory umiera. W końcu na coś k........... płacimy POdatki
10.05.2015 13:04

~ Sramnawybory
Nigdzie nie idę nażadne wybory. Ja nie bęędę głosował na jakąś k.......... która tak i tak nic w kraju nie zmieni. Dużo k......a godo a mało czyni
10.05.2015 12:56
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: