Wracamy wkrótce...

Wtorek, 16 czerwca 2015 (21:58)

Pozbądź się azbestu. Można otrzymać dotację

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu
Do końca sierpnia Starostwo Powiatowe w Śremie czeka na wnioski o przyznanie dotacji na usunięcie materiałów zawierających azbest. W ramach pomocy udzielonej przez powiat, można usunąć nawet 700 metrów eternitu.
Siódmy rok z rzędu starostwo powiatowe wraz z czterema gminami zorganizowało akcję usuwania wyrobów zawierających azbest. Właściciele nieruchomości, na których znajduje się m.in. eternit mają trzy miesiące na złożenie wniosku o dofinansowanie na jego usuwanie. Powiat pokrywa nawet 100% kosztów usunięcia wyrobów azbestowych, jednak nie więcej niż 6 tysięcy złotych dla jednego wniosku. Za tę kwotę można zdemontować i unieszkodliwić pokrycie dachowe z eternitu o powierzchni około 700 m2 lub 950 m2 zdemontowanych wcześniej płyt. Co ważne, dotacja dotyczy wyłącznie usunięcia wyrobów zawierających azbest. Powiat nie pokrywa kosztów zakupu np. nowego pokrycia dachowego. 

Prace będzie wykonywała specjalistyczna firma z Pruszcza, która wykonywała to zadanie w poprzednich latach. Azbest będzie usuwany do końca października, jednak wnioski można składać do 31 sierpnia, w urzędzie miejskim właściwym do miejsca zamieszkania. Warto się jednak pospieszyć, bo wnioski będą rozpatrywane według kolejności ich złożenia, do wyczerpania środków finansowych przypadających na daną gminę. Dla Śremu przewidziane jest to blisko 50 tysięcy złotych, dla Książa 33 tysiące, dla Dolska 25 tysięcy, a dla Brodnicy 16 tysięcy złotych.

Wniosek oraz regulamin akcji można znaleźć na stronie internetowej www.powiat-srem.pl oraz w serwisach internetowych gmin. Do składania wniosków uprawnione są osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, rolnicze spółdzielnie produkcyjne, a także parafie i związki wyznaniowe. Środki na finansowanie przedsięwzięcia pochodzą z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Poznaniu oraz gmin: Brodnica, Dolsk, Książ Wlkp. i Śrem. Łącznie powiat zgromadził ponad 120 tysięcy złotych.

W ciągu 6 lat działalności programu, udało się zrealizować 470 wniosków i tym samym usunąć ponad 876 ton azbestu. Od 2009 roku na realizację tego zadania wydano ponad 425 tysięcy złotych.
Komentarze (0)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: