Wracamy wkrótce...

Niedziela, 28 lutego 2016 (11:56), aktualizacja: 28.02.2016 (13:37)

Jedyna pamiątka po gen. Wybickim niszczeje

fot. Michał Ratajczyk
fot. Michał Ratajczyk
Niewielu mieszkańców regionu śremskiego wie, że w Manieczkach znajduje się kaplica zbudowana przez generała Józefa Wybickiego. Dziś budowla w kształcie rotundy licząca sobie 230 lat popada w ruinę. Działania społeczników prowadzone od ponad dekady nie przyniosły do tej pory efektów.
Historia rotundy w Manieczkach sięga 1786 roku. Data zbiega się z narodzinami pierwszego syna generała, dlatego też przypuszcza się, że Józef Wybicki zbudował ją w podziękowaniu za swoje szczęście. Na ścianie kaplicy znajduje się kamienna tablica z napisem „Bogu memu zbudowałem - Józef Wybicki 1786”. Tuż obok niej znajdował się modrzewiowy dwór, po którym nie ma już śladu, bowiem spłonął wiele lat temu. Dziś to jedyna autentyczna, namacalna pamiątka po Wybickim. Prawie 15 lat temu zainteresował się nią śremski lekarz Ryszard Zawadzki. Dziesiątki pism wysłanych do kolejnych rządów, prezydentów, parlamentarzystów i innych instytucji odbiły się bez echa. Dziś kaplica jest w katastrofalnym stanie i wymaga pilnego remontu. Zniszczenia postępują przynajmniej od 20 lat. Przed kilkoma tygodniami z apelem do Wielkopolan wystąpili śremscy lekarze i społecznicy – Barbara Siwińska i Ryszard Zawadzki.
 
Okazuje się, że kaplica należy do Parafii w Manieczkach, ale renowacja zabytku jest zbyt kosztowana jak na jej skromny budżet. W ubiegłym roku proboszcz Wojciech Kryza za kilkanaście tysięcy złotych zlecił wykonanie specjalistycznej ekspertyzy. Koszty są szacowane na co najmniej 250 tysięcy złotych. Dalsze działania mają podjąć lokalny przedsiębiorca i wójt Brodnicy Marek Pakowski. Szef gminy deklaruje, że samorząd wraz z Unią Gospodarczą Regionu Śremskiego i Stowarzyszeniem Lider złożą projekty w konkursach. Parafia posiada już odpowiednie dokumenty, które zaakceptował konserwator zabytków, dlatego w zależności rozstrzygnięć postępowań, renowacja rotundy w Manieczkach być może rozpocznie się jeszcze w tym roku.
Komentarze (0)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: