Wracamy wkrótce...

Sobota, 26 marca 2016 (17:05), aktualizacja: 26.03.2016 (17:10)

Śremianie tłumnie uczestniczyli w święceniu pokarmów

fot. Michał Ratajczyk
fot. Michał Ratajczyk
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jednym z najbardziej znanych zwyczajów związanych z tym świętem jest święcenie potraw. Dziś katolicy tłumnie podążali do kościołów z koszykami wypełnionymi jajkami, wędlinami, chlebem, solą i innymi produktami, które znajdą się na wielkanocnym stole.
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W czwartek rozpoczęło się Triduum Paschalne, najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików. Dla wielu Polaków Wielka Sobota kojarzy się przede wszystkim z najbardziej znanym zwyczajem - święceniem potraw. Polskim zwyczajem jest zasiadanie do wielkanocnego śniadania i dzielenie się święconką. Dzielenie się poświęconymi pokarmami jest podobne w symbolice do łamania się opłatkiem w wigilię bożego narodzenia.

Zwyczaj ten jest znany powszechnie w Polsce od wieków, a wywodzi się z wczesnego średniowiecza. W świątecznym koszyczku można znaleźć jaja (symbol nowego życia) w postaci kolorowych pisanek, baranka z masła (symbolizującego zmartwychwstanie Jezusa), sól kuchenną (która miała chronić przed zepsuciem) oraz chleb, wędliny, chrzan, pieprz i ciasta świąteczne.

Dziś z aparatem odwiedziliśmy kościół garnizonowy, kaplicę w Parku Odlewników, kościół bł. Michała Kozala na Helenkach oraz kościół w Dolsku. 
Komentarze (0)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: