Wracamy wkrótce...

Niedziela, 22 maja 2016 (09:57)

Miliony za bezpieczeństwo energetyczne Śremu i okolicy

fot. Enea Operator
fot. Enea Operator
13 milionów złotych kosztowała modernizacja Głównego Punktu Zasilania w Śremie. Główne efekty prac to poprawa bezpieczeństwa energetycznego Śremu i sąsiednich miejscowości oraz możliwość przyłączenia dużych zakładów produkcyjnych. Modernizacja obiektu należącego do Enea Operator trwała ponad rok.
W listopadzie 2014 roku rozpoczęła się modernizacja Głównego Punktu Zasilania Śrem-Odlewnia. Obiekt wybudowany w 1968, a więc w czasach kiedy osiedla mieszkaniowe dopiero co powstawały, a odlewnia była jednym z niewielu zakładów produkcyjnych. Stacja transformatorowa wysokiego napięcia zasilająca gminy Śrem, Książ i Gostyń od dawna wymagała kompleksowej modernizacji. Enea Operator kosztem 13 milionów złotych przeprowadziła prace, które poprawiły parametry energii elektrycznej, zwiększyły bezpieczeństwo energetyczne dla regionu i pozwolą przyłączyć nowych klientów. 
 
Z realizacji ten inwestycji zadowolenia nie krył włodarz Śremu Adam Lewandowski. Jego zdaniem otwiera to drogę do poszerzenia strefy ekonomicznej o kolejne zakłady i co najważniejsze zwiększenia miejsc pracy. Burmistrz kilka dni przed otwarciem GPZ podpisał dwa zarządzenia otwierające drogę do sprzedaży dwóch działek leżących na terenie strefy ekonomicznej w okolicy ulicy Grunwaldzkiej i 750-lecia.
 
Rocznie Enea Operator przeznacza około 900 milionów złotych na poprawę jakości dystrybucji energii. Inwestycja w Śremie nie należała do najprostrzych, bo była prowadzona na żyjącym ogranizmie. Jak mówił wiceprezes inwestora Marek Szymankiewicz, udało się to również dzięki współpracy z Odlewnią Żeliwa i spółką EC Śrem. Mieszkańcy miasta odczuli te prace kilkakrotnie. W wyniku przepięć dokonywanych w czasie modernizacji, na kilka godzin zasilania była pozbawiona elektrociepłownia, która wstrzymywała na ten czas dostawy energii cieplnej. Symbolicznego otwarcia stacji dokonał burmistrz Adam Lewandowski, który uruchomił nową linię zasilającą Gaj.
 
Co ciekawe, do stacji znajdującej się za odlewnią żeliwa przyłączeni są wytwórcy odnawialnych źródeł energii. Z uwagi na zasilanie niektórych odbiorców przemysłowych na średnim napięciu, GPZ posiada łącznie aż cztery transformatory. Obiekt znajduje się też na ważnym ciągu liniowym wysokiego napięcia relacji Września–Leszno.
 
Komentarze (0)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: