Wracamy wkrótce...

Sobota, 15 kwietnia 2017 (14:32), aktualizacja: 15.04.2017 (23:02)

Wielkanocne święcenie

fot. Michał Ratajczyk
fot. Michał Ratajczyk
Tradycyjnym zwyczajem w Wielką Sobotę święci się pokarmy, które znajdą się na wielkanocnym stole. W koszyczkach znaleźć można przede wszystkim jajka, chleb, wędliny czy baranka z masła.
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jednym z najbardziej znanych i najstarszych świątecznych zwyczajów jest święcenie potraw. W Polsce zwyczaj błogosławienia pokarmów przyjął się w XIV wieku. Najstarsze zapiski dotyczące tego obrzędu pochodzą z 1300 roku.

Do wielkanocnego koszyka wkładamy przede wszystkim jaja, które są symbolem nowego życia, baranka symbolizującego zmartwychwstanie Jezusa i sól, która ma chronić przed zepsuciem. Po za nimi: chleb, wędlinę, chrzan, pieprz i ciasta świąteczne. Często do święconki dodawane są także słodycze i owoce. Do koszyczka może również trafić to, co lubi najbardziej i co ma dla nas symboliczne znaczenie. 

Dziś odwiedziliśmy kościół parafii Najświętszego Serca Jezusa, Kościół Garniznowy oraz śremską farę.
Komentarze (1)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.

~ olisek
Fara miała cudnie i ksieza wspaniali
16.04.2017 10:20
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: