Wracamy wkrótce...

Niedziela, 30 kwietnia 2017 (15:50), aktualizacja: 30.04.2017 (17:00)

Rocznica Wiosny Ludów w Książu Wlkp

Uroczystość Wiosny Ludów w Książu Wlkp. / fot. Bartosz Górka
Uroczystość Wiosny Ludów w Książu Wlkp. / fot. Bartosz Górka
W niedzielne przedpołudnie mieszkańcy Książa i okolic zebrali się, aby uczcić 169 lecie Bitwy o Książ z Wiosny Ludów 1848r. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Mikołaja w Książu w intencji Bohaterów Wiosny Ludów.

Słowno-muzyczne przedstawienie historii bitwy pod Książem Wlkp. zapewnili uczniowie Gimnazjum im. Dr Maksymiliana Krybusa w Książu Wlkp.

Tegoroczna uroczystość była szczególna ze względu na połączenie trzech ważnych rocznic

  • Wiosny Ludów i Bitwy pod Książem Wlkp.
  • 100-lecia objawień fatimskich
  • 300-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

Delegacje z kwiatami i sztandarami uformowały szyk, aby wspólnie przejść pod tablicę pamiątkową upamiętniającą dowódcę obrony - mjr Floriana Dąbrowskiego, gdzie złożone zostały wiązanki kwiatów. Zabezpieczona przez Policję oraz OSP Książ Wlkp. defilada ruszyła ulicami miasta w kierunku Mogił Powstańczych.

Na Mogiłach odbyło się uroczyste złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem poświęconym obrońcom Książa z 1848r. Zebrani mogli wysłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu Oli Wrotyńskiej i Marcina Błaszyka.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie im. Bohaterów Wiosny Ludów w Książu Wlkp. przyjęło w swoje grono dwóch nowych członków, którzy złożyli ślubowanie na sztandar w obecności wszystkich zebranych.

 

BG
Komentarze (1)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.

~ xxx
Piękne obchody ,zwłaszcza stroje .
30.04.2017 20:15
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: