Wracamy wkrótce...

Sobota, 22 maja 2010 (14:35), aktualizacja: 16.06.2010 (23:23)

Warta opada. Odwołano stan alarmu przeciwpowodziowego - zobacz film i zdjęcia z akcji przeciwpowodziowej

Promenada nie została zniszczona przez wodę / fot. Monika Maciejewska
Promenada nie została zniszczona przez wodę / fot. Monika Maciejewska
Poziom rzeki w Śremie, 15 czerwca o godzinie 22:30 wynosi 459 cm, już tylko 9 cm ponad stan alarmowy. Wojewoda Wielkopolski odwołał alarm przeciwpowodziowy.
ZOBACZ NASZE GALERIE Woda na Warcie od dłuższego czasu opada. W chwili obecnej (15.06 - godz. 22:30) poziom wody przekracza już tylko o 9cm stan alarmowy i wynosi 459cm. Jest to stan o ponad metr niższy od najwyższego notowanego poziomu.

Wojewoda Wielkopolski w poniedziałek, 14 czerwca, podjął decyzję o odwołaniu alarmu przeciwpowodziowego m.in. w gminie Śrem.

W środę, 9 czerwca obniżono zrzut z Jeziorska do 160 m3/s. W chwili obecnej zrzut wody z Jeziorska wynosi 110 m3/s.

W ubiegły czwartek przeprowadzono podwodną kontrolę promenady, nie dostrzeżono zniszczeń ani podmycia skarpy.

Warta powoli opada. W ubiegły wtorek jej poziom wynosił 558 cm. Według prognoz wysoka woda utrzyma się jeszcze przez około dwa tygodnie. We wtorek zmiejszono również zrzut wody ze zbiornika w Jeziorsku z 250 do 230 m3/s.

W zeszły poniedziałek wszystkie siły zostały skierowane do umacniania wałów na kanale ulgi (tam znaleziono kilka dziur w wałach zrobionych przez bobry) i w Niesłabinie.

W niedzielę, 30 maja, na 200-metrowym odcinku grobli przy ulicy Nadbrzeżnej pojawiły się przecieki. Przez kilka godzin była ona uszczelniana i wzmacniana przez straż pożarną i aresztantów. Natomiast na wale otaczającym kanał ulgi zlokalizowano kilka dziur zrobionych przez bobry. Wieczorem wypompowywana była woda ze studzienek na ulicy Ks. J. Popiełuszki. O 18:00  zmieniejszony został zrzut wody ze zbiornika w Jeziorsku z 270 do 250 m3/s.

Nieprawdziwe są informacje pojawiające się w innych mediach o najwyższym poziomie Warty w piątek, który miał wynosić 577 cm - mówi Bogdan Gądecki z Nadzoru Wodnego. Już wcześniej internauci zwracali uwagę na spore rozbieżności poziomu wody w komunikatach wydawanych przez Gminę i Starostwo. Poziom 577 cm był zarejestrowany przez automatyczne urządzenie pomiarowe wykorzystywane przez IMGW. Wyniki są pokazywane w internecie co 30 minut, jednak czasami odbiegają one od rzeczywistego poziomu Warty na wodowskazie w Śremie. Bogdan Gądecki poinformował już IMGW o problemach z urządzeniem pomiarowym.


 
W sobotę o 13, decyją Wojewody wielkopolskiego, zmiejszono zrzut wody ze zbiornika w Jeziorsku z 300 do 270 m3/s. Poziom Warty na wodowskazie w Śremie w sobotę o godzinie 20:30 wyniósł 562 cm. Na bieżąco przepompowywana jest woda ze studzienek kanalizacyjnych i rowu melioracyjnego na ulicy Nadbrzeżnej. Od czwartku przez Śrem przechodzi fala kulminacyjna, w niedziele dotrze do Poznania.

W piątek znów do pomocy w Orkowie i Niesłabinie skierowano ponad 20 aresztantów. Na ulicy Nadbrzeżnej dalej przepompowywana była woda z rowu melioracyjnego. Służby przez całą dobę sprawdzają szczelność wałów przeciwpowodziowych. Zrzut wody ze zbiornika w Jeziorsku został zmniejszony do 300 m3/s. W piątkowy poranek ewakuowano pięć osób z kamienicy przy ulicy Wyszyńskiego 16. Gmina zapewniła im pobyt w hotelu pracowniczym przy ulicy Przemysłowej. Powodem ewakuacji były pojawiające się przecieki wód gruntowych, ponieważ mieszkania znajdują się poniżej poziomu Warty. 50 żołnierzy ze śremskiej jednostki wspomagało w piątek działania przeciwpowodziowe w Krzykosach i Młodzikowie (powiat średzki) , natomiast 20 mundurowych cały czas czeka w gotowości, aby pomagać na terenie naszego powiatu.

W czwartek popołudniu fala kulminacyjna dotarła do Śremu. Jak prognozuje Bogdan Gądecki z Nadzoru Wodnego w Śremie - fala przyniesie niewielkie wahania poziomu wody. Przez region śremski może przechodzić nawet 2 dni, a wszystko przez to, że jest ona długa i płaska. W czwartek nastąpiło zmniejszenie zrzutu wody ze zbiornika w Jeziorsku do 320 m3/s. Tego dnia mieszkańców Orkowa wspierało 20 aresztantów z Aresztu Śledczego w Śremie. Do pomocy zaangażowano także ochotników z sąsiedniej gminy Brodnica. Żołnierze z jednostki w Śremie pomagali umacniać wały w Gogolewku, Sroczewie oraz Jaszkowie. Po akcji w Jaszkowie i Gogolewku zostali skierowni do Orkowa i Niesłabina.

Burmistrz dementuje plotki o rzekomym skażeniu ujęcia wody pitnej - takiego niebezpieczeństwa nie ma. W efekcie plotek, ze sklepów od czwartku masowo wykupowana jest woda.


W środę zamknięta została cała ulica Nadbrzeżna. Płetwonurkowie z Kościana zatkali tam spust rowu melioracyjnego, przez który wydostawała się woda z Warty. We wtorek wieczorem istniało ryzyko podtopienia transformatora, co w konsekwencji prowadziłoby do wyłączenia prądu w kilkunastu budynkach. Rów melioracyjny, który znajduje się na końcu tej ulicy jest połączony z Wartą. Zwykle to woda z rowu spływa do rzeki, ale przy tak wysokim jej poziomie dzieje się odwrotnie. Wodę z rowu melioracyjnego wypompowywali ochotnicy z Pyszącej i sami mieszkańcy, który zorganizowali własną pompę.

O sytuacji na Warcie (środa) mówi Bogdan Gądecki, kierownik Nadzoru Wodnego w Śremie:


We wtorek przed południem zabezpieczono najniżej położone miejsce na ulicy Nadbrzeżnej, na wysokości siedziby Nadzoru Wodnego. Kilkaset metrów dalej ochotnicy walczyli z przedziurawionym przez bobry wałem.

Fala kulminacyjna jest spodziewana w czwartek wieczorem - mówi Adam Lewandowski, burmistrz Śremu:


Z powodu zalania, zamknięta została droga między Łęgiem a Bystrzkiem oraz droga Łężek - Sroczewo. Od wtorku strażacy pracują w Mechlinie. Tam zabezpieczano przed zalaniem drogę Mechlin-Dąbrowa.

Wtorek był trudnym dniem dla mieszkańców Zbrudzewa, Niesłabina i Orkowa. W tych miejscowościach trwała walka z żywiołem, układane były worki z piaskiem i specjalne wały z piasku. Najgorsza sytuacja była w Niesłabinie, gdzie woda praktycznie otacza zabudowania.

Burmistrz również wprowadził alarm powodziowy
W związku z przekroczeniem stanów alarmowych poziomu wód na rzece Warcie oraz pogarszającą się sytuacją powodziową gminy Śrem, burmistrz  miasta, Adam Lewandowski postanowił wprowadzić we wtorek stan alarmu powodziowego. Przypomnijmy, że od poniedziałku obowiązuje alarm powodziowy, ogłoszony przez wojewodę wielkopolskiego.

Promenada zabezpieczona i zamknięta

Całe poniedziałkowe popołudnie było czasem wytężonej pracy dla wojska, straży pożarnej oraz pracowników PGK. Brzeg promenady w kilku miejscach był zabezpieczany przed osunieciem. Od poniedziałku promenada jest zamknięta dla specerowiczór, wejść pilnują strażnicy miejscy. Nadwarciański bulwar jest zalany prawie na całej długości.

Wojewoda ogłosił alarm

Od poniedziałku obowiązuje stan alarmu przeciwpowodziowego na terenie 30 gmin województwa wielkopolskiego. Stan ten będzie obowiązywał m.in. w gminach Śrem, Brodnica, Książ Wielkopolski, Mosina, Kórnik, Zaniemyśl. W chwili wprowadzenia alarmu przeciwpowodziowego na danym terenie, obowiązkowe staje się prowadzenie całodobowego monitoringu wałów przeciwpowodziowych i zabezpieczanie ewentualnych przecieków.

Zagrożenie będzie, jeśli wysoka woda utrzyma się dłużej
Jak powiedział w rozmowie z iśrem.pl Bogdan Gądecki z Nadzoru Wodnego, zagrożeniem dla Śremu może być utrzymujący się przez dłuższy czas wysoki poziom Warty. Wtedy mogłoby dojść do przesiąkania wałów. Możemy być pewni, że stany wód w najbliższych dniach będą wyższe niż po zimowych roztopach. W sobotę zwiększono zrzut wody ze zbiornika w Jeziorsku do 360 m3/s, chwilami zrzut przekraczał nawet 400 m3/s.

Impreza odwołana
Z powodu wysokiego poziomo Warty przesunięta została, zaplanowana na weekend, impreza "Jak za dawnych lat". Początkowo decyzja ta miała być podjęta w połowie tygodnia, jednak  już dziś wiadomo, że woda nie opadnie do niedzieli. Nowym terminem spotkania na promenadzie będzie ostatnia niedziela czerwca, wtedy też odbywać będą się Motorowodne Mistrzostwa Europy na jeziorze Grzymisławskim.
Burmistrz woli dmuchać na zimne
Działania przeciwpowodziowe rozpoczęły się w sobotę (22.05),  wtedy burmistrz Śremu Adam Lewandowski, zadecydował o budowie sztucznego wału, który w razie wysokiego poziomu Warty, miałby zabezpieczyć przed wodą dwa budynki mieszkalne oraz kawiarnię. Przez kilka godzin na odcinku około 200 metrów układane były worki z piaskiem. W akcji uczestniczyli strażnicy miejscy, wojsko, ochotnicy z OSP w Śremie, Pyszącej, Niesłabinie, Dalewie i Wyrzece oraz mieszkańcy Śremu. Dziś wiadomo, że obwałowanie przecieka i woda zalała ogrody dwóch domostw. Zdjęcia z ulicy Promenada do zobaczenia w galerii Alarm powodziowy - Warta w Śremie i okolicach - 27,28.05
Komentarze (35)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.

~ tsa
kizia - nie wiem czy Twoja wypowiedź (komentarz) jest podyktowany głupotą czy zawiścią. Proszę napisz wszystkim mieszkańcom Świniar, Jasła, Zembrzyc, Janowca, Winiar..., że bronią swoich prywatnych posesji.
09.06.2010 16:20

~ WACEK
Myślenie a'la Kizia doprowadziło w Polsce do 3 rozbiorów.
09.06.2010 14:50

~ B-53
Mylisz się kiziu. Ludzie o których piszesz nie ratują swojego budynku.Pompują wodę z rowu melioracyjnego który zasilany jest wodą z nieszczelnego wylotu do Warty. Dom w sąsiedstwie rowu nie jest bezpośrednio zagrożony zalaniem, położony jest znacznie wyżej od innych domów na Nadbrzeżnej. Tak więc ci ludzie bezinteresownie bronili stacji trafo i najniżej położonych posesji nr 13 i 14
09.06.2010 07:51

~ kizia
"Obecnie bezinteresownie przez całą dobę na zmianę obsługują pompy. Dla nich również BRAWO." Bezinteresownie ratują dom, który postawiono w miejscu, gdzie nie powinno być żadnego budynku mieszkalnego. Ich interes polega na ratowaniu własnego majątku.
06.06.2010 16:12

~ B-53
Pewnie gdzieś jest. W tej chwili nie mam czasu szukać Byłem świdkiem wezwania straży Miejskiej w celu zatrzymania nawały ciekawskich,spacerujących groblą
03.06.2010 23:57

~ ones
b-53: trzeba to wyjasnic.
czy jest gdzies napisane, ze brali udzial w niedzielnej akcji?
03.06.2010 19:05

~ B-53
Straży miejska podczas niedzielnej akcji na Nadbrzeżnej nie splamiła się żadną pracą . Byli tam po to by nie wpuszczać gapiów na groblę. Nie wywiązali się ze swego zadania, po grobli chodziły pielgrzymki. Chyba że uznamy za pracę wypisanie mandatu na 200zł.za pierdółkę, człowiekowi który ochotniczo do południa nosił worki z piaskiem. Tym samym dozgonnie wyleczyli porządnego obywatela Śremu z pracy społecznej na rzecz miasta.
03.06.2010 16:45

~ niewielka zmianka, ale jest :)
"Wodę z rowu melioracyjnego wypompowywali ochotnicy z Pyszącej i sami mieszkańcy, który zorganizowali własną pompę."
02.06.2010 17:13

~ B-53
Oczywiście chwała Gorzowiakom, ale także tym o których od początku powodzi nikt nie raczył wspomnieć mianowicie o części mieszkańców Nadbrzeżnej którzy dzielnie walczyli z workami a przedtem zorganizowali i prowadzili samodzielnie akcję uszczelniania wylotu rowu. Obecnie bezinteresownie przez całą dobę na zmianę obsługują pompy. Dla nich również BRAWO.
02.06.2010 14:56

~ iza
Nie zapominajmy o OCHOTNIKACH Z GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO, którzy również dzielnie pomagali uszczelniać wał na Nadbrzeżnej. DZIĘKI CHŁOPAKI :)))))))))))
01.06.2010 11:23

~ ones
co to za sztab, ktory siedzi przez komputerem i wydaje kolejne komunikaty? jakos obrona cywilna z UM nie ma problemu z odczytem danych w tradycyjny, sprawdzony sposob.
30.05.2010 20:45

~ MK
No to co to za sztab kryzysowy, co korzysta z pomiarów wadliwego sprzętu?! A potem są komentarze, że służby ze sobą nie współpracują i podają rozbieżne dane.
30.05.2010 18:30

~ *Redakcja*
Już wcześniej internauci zwracali uwagę na spore rozbieżności poziomu wody w komunikatach wydawanych przez Gminę i Starostwo. Poziom 577 cm był zarejestrowany przez automatyczne urządzenie pomiarowe wykorzystywane przez IMGW. Wyniki są pokazywane w internecie co 30 minut, jednak czasami odbiegają one od rzeczywistego poziomu Warty na wodowskazie w Śremie. Bogdan Gądecki poinformował już IMGW o problemach z urządzeniem pomiarowym.
30.05.2010 18:20

~ MK
Nieprawdziwe info o tym 577 cm?! To chyba sztab kryzysowy wie lepiej niż wy -> http://www.powiat-srem.pl/Podstrony/Aktualnosci/2010/maj/Komunikat-Powiatowego-Centrum-Zarzadzania-Kryz-(9)
30.05.2010 17:52

~ ones
wreszcie gdzies o aktualnej sytuacji napisano. brawo!
30.05.2010 16:49

~ !!!
Ludzie zmobilizujcie się i pomóżcie !
27.05.2010 21:50

~ mikis
podejrzewam że pomoc jest mile widziana. Zwłaszcza we wioskach
27.05.2010 14:22

~ xD
Trzeba burmistrzowi wode z piwnicy wylać...
27.05.2010 14:09

~ m
wiadomo coś czy będzie potrzebna pomoc?chętnie bym się zgłosił jako wolontariusz..
27.05.2010 14:01

~ xD
A niech zaleje wszystko, powódź Aaaaa!
26.05.2010 08:37

~ do rudej
trzymam za was kciuki!
26.05.2010 01:20

~ ruda
W Niesłabinie tez jest nie ciekawie. Przyjechała Straz na sygnałach i woża piasek, przelewa sie woda przez wczesniej usypany wał. Pomagają wszyscy co nie śpią....
26.05.2010 00:07

~ ŚREMIANIN
WRESZCIE KTOŚ POMYŚLAŁ O WYKORZYSTANIU ARESZTANTÓW DO PRACY TAK POWINNO BYĆ PRZEZ CAŁY ROK I MOŻNA WYKORZYSTAĆ TYCH CO ZA DAMKĘ CZODZA DO OPIEKI PO JEDZENIE
25.05.2010 23:41

~ ŚREMIANIN
straż miejska dwóch przyjechało na rowerach a jeden stwierdził że nie może dźwigać bo mu lekarz zabronił mam pytanie poco oni są do pilnowania ludzi którzy pracowali przy promenadzie ap ropo monitoringu walów to jak oni to robią na węch czy na słuch wiec nie pisz pierdoł o wielkiej pracy straży W
25.05.2010 23:30

~ marcin
ładnie wam idzie, tak trzymać - swietna relacja i zdjecia ;)
25.05.2010 23:29

~ ones
straz miejska w sobote pracowala. byli pierwsi na miejscu, ale pozniej pojechali na obserwacje walow, teraz 24h musza je nadzorowac.
25.05.2010 00:12

~ IP. 0000000000
No to pocisnęli dobrym duszom :P
25.05.2010 00:01

~ .
Śremianin ma rację. Burmistrz chce budować przystań itp a Wartą po prostu latem się nie da pływać jest tak płytko. Silnik idzie urwać i wiosła połamać. No chyba, będziemy korzystać z tej przystani jak ją zaleje... wtedy bedzie wystarczająco wysoki poziom Warty. Budować przystań! Ale najpierw zająć się samą rzeką, zrestrukturyzować dno itp itd.
24.05.2010 23:46

~ ŚREMIANIN
A propos MUNICYPALNEJ to nie piszcie ze oni coś robili to straż i wojsko pracowało to im należny się pochwala chyba ze konwojowanie wózka widłowego uważna się za wysiłek
24.05.2010 23:39

~ ŚREMIANIN
zawsze zalewała Warta promenadę lepiej zapobiegać niż gasić lepiej byście się zajęli melioracja ale niema pieniędzy w areszcie siedzi tylu darmozjadów-do roboty do kopania rowów z naszych podatków siedzą i nic nie robią tak jak ci co chodzą do opieki po darmowe jedzenie co im nie pasuje to do kosz i jeszcze wybrzydzają za darmo to nawet w pysk nie można dostać niech coś zrobią a nie bo się należny
24.05.2010 23:24

~ ones
takie gadanie. na razie to wszystkie miejscowosci sa zagrozone jednakowo.
23.05.2010 18:46

~ Gość
Tak. zobacz tutaj ->
23.05.2010 17:34

~83.23.11.89~
czy miejscowości obok śremu nad wartąsa zagrożone
23.05.2010 17:21

~ *Redakcja*
Poziom 576 cm to po prostu błąd urządzenia, które IMGW wykorzystuje w Śremie. W lutym IMGW podawało dane znacznie odbiegające od pomiarów dokonywanych przez Nadzór Wodny w Śremie. W tej chwili pomiar wykonywany przez urządzenie IMGW jest prawidłowy.
23.05.2010 08:56

~ Michal
Tak patrzę sobie na pogodynkę i na Śrem, i tam jest napisane, że najwyższy stan to 576 cm. Może mi to ktoś wyjaśnić ?
22.05.2010 21:09
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: