Wracamy wkrótce...

Wtorek, 30 maja 2017 (23:07), aktualizacja: 30.05.2017 (23:32)

Muzeum dostanie pieniądze na rozbudowę

fot. archiwum / Urząd Miejski w Śremie
fot. archiwum / Urząd Miejski w Śremie
W poniedziałek zakończyła się ocena merytoryczna projektów w ramach unijnego działania pn. "Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego". Właśnie w tym konkursie, o środki na rozbudowę, starało się Muzeum Śremskie. Gminna instytucja otrzyma ponad 6,5 mln złotych dofinansowania w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Pawilon wystawienniczy, hala widowiskowa na 300 osób wraz z zapleczem oraz interaktywna ekspozycja stała – to wszystko do tej pory było marzeniem władz samorządowych, ale już za kilka miesięcy stanie się jak najbardziej realne. W poniedziałek ogłoszona została lista projektów, które pozytywnie przeszły weryfikację merytoryczną w ramach konkursu z działania 4.4.3 pn. "Zachowanie ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego". Projekt śremskiego muzeum znalazł się wśród pięciu, które otrzymają dofinansowanie. To oznacza, że gminna instytucja jeszcze w tym roku będzie mogła rozpocząć realizację inwestycji szacowanej na 7,9 miliona złotych, przy wsparciu ze środków europejskich w wysokości ponad 6,6 miliona.

W sumie w ramach całego działania, rozdysponowano blisko 30 mln złotych. Oprócz Muzeum Śremskiego, dotację otrzymają Miasto i Gmina Buk, Gmina Oborniki, Miasto Poznań i powiat poznański.

Przypomnijmy, że projekt zakłada powstanie dwóch nowych budynków – pawilonu wystawienniczego i hali widowiskowej na 300 osób. Nie do poznania zmieni się również otoczenie muzeum. Od strony ulicy Mickiewicza powstanie plac do odpoczynku oraz przestrzenny parking na 40 samochodów. Zmodernizowany zostanie też fragment ogrodu pobliskiego przedszkola. Zmiany zajdą również w części zielonej od strony promenady. Budynek wystawienniczy ma być całkowicie przeszkolny, tak aby można było obejrzeć wystawę nawet po godzinach pracy muzuem. Hala stanie się nowym miejscem do organizacji wydarzeń kulturalnych.

Gotowa jest już pełna dokumentacja projektowa, a muzeum posiada pozwolenie na budowę. To kolejne środki zewnętrzne pozyskane w tym roku przez śremskie ratusz. Wcześniej gmina otrzymała unijne pieniądze m.in. na termomodernizację szkoły w Nochowie (2 mln zł) i rozbudowę szkoły w Dąbrowie (1,3 mln).
 
Komentarze (6)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.

~ repo
Bo Pani Dyrektor ŚOK nadaje się na emeryturę... tylko, że jest nietykalna
01.06.2017 18:55

~ ja
Brawo dla dyrektora Muzeum bo to jego zasługa. Tylko jak przy tym mizerne są dokonania ŚOK. Parking na 40 samochodów a sala na 300 osób to chyba żart.
31.05.2017 22:38

~ zenek
Trwa przecież rozbudowa bazy - boiska przy szkołach, sztuczna trawa przy G1 wraz z bieżnią i dodatkowym boiskiem wielofunkcyjnym. A w przyszłym roku przebudowa stadionu - 2 płyty, oświetlenie, trybuny i szatnie.
31.05.2017 20:41

~ mieszkaniec
nie dyskutuję ale poddaję pod rozwagę kwestię potrzebnej bazy sportowej - proszę np. przeczytać wywiad z trenerami UKS Śrem, zamieszczony na FB.
31.05.2017 20:22

~ kk
Jak ktoś jest pustą pałą, to może tak jest :) sala widowiskowa będzie alternatywą dla Bazaru (sali sportowej), więc na 100% będzie się tam wiele działo, również organizowanego przez ośrodek kultury.
31.05.2017 18:55

~ Śremianin 89
Witam. Mam takie pytanie? Czy ktoś odwiedził Śremskie muzeum więcej niż jeden raz?? Pewnie że nie! To po co wydawać na to takie ogromne pieniądze. Dzieci od 1-3 przyjdą raz i stwierdza że to nudne. Dla mnie i dla wielu innych to wydanie pieniędzy w błoto. Pozdrawiam naszych Śremskich rządzących ;)
31.05.2017 17:48
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: