Wracamy wkrótce...

Wtorek, 22 sierpnia 2017 (15:53), aktualizacja: 22.08.2017 (22:14)

Dziękowali za tegoroczne plony

fot. Michał Ratajczyk
fot. Michał Ratajczyk
W niedzielę 20 sierpnia w Błażejewie odbyły się dożynki gminy Dolsk. Rolnicy dziękowali za tegoroczne zbiory, a podczas wydarzenia nie zabrakło tradycyjnych śpiewów i tańców oraz dożynkowych wieńców.
Gospodarze uroczystości w bryczkach oraz rolnicy prezentujący swój sprzęt do prac polowych tworzyli korowód, który przejechał przez Błażejewo, inagurując tegoroczne dożynki gminy Dolsk. Na placu przy świetlicy wiejskiej odbyły się pozostałe punkty uroczystości. Mszę świętą dziękczynną odprawił ks. Jacek Niesyto proboszcz parafii pw. św. Jakuba w Błażejewie, w towarzystwie księdza Marka Dudka Superiora Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze, ks. Rafała Pleszewy proboszcza parafii pw. Św. Michała w Dolsku oraz ks. Henryka Schwanke, byłego proboszcza błażejewskiej parafii.
 
Błażejewo, które w tym roku było gospodarzem gminnych dożynek jest położone w pagórkowatej i malowniczej okolicy, 5 kilometrów na wschód od Dolska. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1391 roku. Niespełna 300 lat później, ziemie przekazano Kongregacji Filipinów z Świętej Góry pod Gostyniem. Błażejewo pozostało w ich posiadaniu aż do wybuchu II wojny światowej.

Gospodarzami uroczystości dożynkowej byli  starostowie - Marzena Gasik z Ostrowieczka prowadząca z mężem 8-hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w hodowli bydła opasowego oraz Hubert Stawecki z Błażejewa, który na 20 hektarowym gospodarstwie zajmuje się produkcją mleka. 

W klimat obrzędów dożynkowych wprowadził uczestników zespół ludowy „Korbolanki” z Grzybna. Obrzędy zapoczątkowało uroczyste przekazanie chleba Burmistrzowi Henrykowi Litka, który wystąpił wraz z Sołtysem Błażejewa Kingą Ratajczak-Kwaśnik oraz Przewodniczącą Rady Gminy Janiną Pawełczyk. Symboliczne chlebki dożynkowe otrzymali zaproszeni goście – m.in. duchowni, starosta Śremski Zenon Jahns i gospodarze pozostałych sołectw gminy Dolsk. Oficjalne uroczystości zakończył występ zespołu folklorystycznego z Grzybna, ale uczestnicy dożynek bawili się do późnych godzin wieczornych przy muzyce zespołu AMIGO BAND. Na nudę nie mogły narzekać dzieci i młodzież, bowiem czekało wiele atrakcji – dmuchane zamki, pokaz sprzętu rolniczego oraz gry i zabawy przygotowane przez koło łowieckie.
Komentarze (1)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.

~ Aneta
Super fotki :) .
22.08.2017 23:56
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: