Wracamy wkrótce...

Czwartek, 05 października 2017 (22:09), aktualizacja: 06.10.2017 (16:37)

Orkan nad Polską. Kilkadziesiąt interwencji

Postawiony na koła samochód ciężarowy na obwodnicy /fot. Michał Ratajczyk
Postawiony na koła samochód ciężarowy na obwodnicy /fot. Michał Ratajczyk
Od godziny 18 straż pożarna cały czas przyjmuje zgłoszenia związane ze skutkami wichury. Wiele miejscowości, a także część Śremu pozbawione są energii elektrycznej. Na obwodnicy Śremu wichura zepchnęła samochód ciężarowy na barierki mostu. Uszkodzone zostały także budynki mieszkalne i konieczna była ewakuacja mieszkańców.
W czwartek późnym popołudniem orkan Xavier dotarł do Polski. W całej zachodniej części naszego kraju notowane są podmuchy wiatru o prędkości przekraczającej 100 km/h. Od godziny 18 zgłoszenia do śremskiej straży pożarnej spływają lawinowo. W sumie strażacy interweniowali w związku ze skutkami wichury już ponad 30 razy. Zgłoszenia dotyczą przede wszystkim połamanych drzew i konarów oraz zerwanych linii energetycznych. Niestety pojawiły się też uszkodzone dachy. W Małachowie silny wiatr zerwał dach z budynku mieszkalnego i uszkodził szczyt budynku. Konieczna była ewakuacja 6 osób, w tym 3 dzieci. W Hubach orkan zerwał dach i uszkodził budynek na tyle, że również niezbędna jest ewakuacja jego mieszkańców.

Z powodu silnego wiatru doszło też do kilku zdarzeń drogowych. Na moście na obwodnicy Śremu wichura zepchnęła samochód ciężarowy z pustą przyczepą z drogi i wepchnęła go na barierki mostu, co o mały włos skończyłoby się tragedią, bo pojazd mógł spaść z mostu. Strażakom udało się dość szybko przywrócić cały pojazd na koła i udrożnić przejazd na obwodnicy. W Psarskim  porwana konstrukcja namiotu uderzyła w auto. Na szczęście jak dotąd nie ma informacji o żadnych osobach poszkodowanych.

Wichura spowodowała też problemy z energią elektryczną w wielu częściach naszego powiatu. Bez prądu byli mieszkańcy części Śremu, a także wielu miejscowości w okolicy, m.in. Dolska, Książa Wielkopolskiego, Pyszącej, Borgowa, Psarskiego, Manieczek, Chrząstowa, Zaworów, Mchów, Konarzyc czy Nochowa. Do niektórych miejscowości prąd jeszcze nie powrócił.

Piątkowy poranek odsłonił dalsze straty spowodowowane silnym wiatrem, a strażacy w dalszym ciągu mają pełne ręce roboty. Interweniowano m.in. w Sulejewie-Folwarku (gm. Brodnica), gdzie wichura zerwała dach z budynku mieszkalnego oraz budynku gospodarczego. Zerwany dach zabezpieczano także w Kotowie (gm. Dolsk). W Psarskim drzewo przewróciło się na dom. Silny wiatr uszkodził również dach i opierzenie kościoła pofranciszkańskiego oraz narożnik budynku i dach Zespołu Szkół Ogólnokształcących.
Komentarze (2)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.

~ abc
Dobrze że nikt zginął ,a resztę się pomału sprzątnie .Bardzo dziękuję służbom energetycznym za naprawę prądu -mamy go od godz 15;20 .
06.10.2017 16:17

~ joshua 3
straszne, ma ktoś doświadczenia z agregatem prądotwórczym, rozważam zakup na wypadek braku prądu
06.10.2017 08:43
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: