Wracamy wkrótce...

Niedziela, 29 października 2017 (21:05), aktualizacja: 29.10.2017 (21:07)

Niż nad Polską. W regionie dość spokojnie

fot. Michał Ratajczyk
fot. Michał Ratajczyk
Głęboki ośrodek niżowy przetaczający się w niedzielę nad Polską przyniósł sporo zniszczeń w kraju. Choć w Wielkopolsce porywy wiatru także dochodziły do 100 km/h, to dzisiejsza wichura w regionie minęła zdecydowanie spokojniej niż ta sprzed 3 tygodni.
Wiatr zaczął się wzmagać w sobotę wieczorem i już po północy pojawiły się pierwsze problemy z zasilaniem w niektórych miejscowościach gminy Książ Wielkopolski oraz Śrem.

W godzinach porannych dyżurny straży pożarnej zaczął przyjmować pierwsze zgłoszenia o skutkach wichury. Dotyczyły one powalonych drzew i konarów. Przy ul. Okulickiego drzewo zatarasowało chodnik i niegroźnie uszkodziło dwa zaparkowane pojazdy. W niedzielny poranek prądu pozbawieni byli m.in. mieszkańcy Zbrudzewa, Mechlina, Dąbrowy i Lucin, lecz skala awarii była niewielka i pracownicy pogotowia energetycznego szybko opanowali sytuację.

W kolejnych godzinach pojawiły się kolejne zgłoszenia dotyczące skutków silnego wiatru, lecz było ich zdecydowanie mniej niż podczas wichury 5 października. Najpoważniejsze zgłoszenie strażacy przyjęli przed godziną 17 o uszkodzeniu dachu i ściany budynku mieszkalnego w Błociszewie. Na miejscu okazało się, że stary budynek jest w takim stanie, że konieczne jest ewakuowanie zamieszkującej go rodziny. Wezwano przedstawicieli zarządzania kryzysowego oraz pogotowie energetyczne, które odłączyło zasilanie domu. Strażacy odgrodzili teren wokół budynku, a decyzja co do jego dalszych losów zapadnie najprawdopodobniej jutro po wizycie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Obecnie prędkość wiatru słabnie i w nocy jego podmuchy nie powinny być groźne. W poniedziałek wciąż jeszcze odczuwać będziemy dokuczliwy wiatr, ale jego porywy mogą osiągać maksymalnie do 70 km/h, co nie powinno powodować większych strat.
Komentarze (1)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.

~ j-23
Najpierw doprowadza się budynek do ruiny , a potem gmino ratuj. Nie trzeba wiatru żeby ta chata się rozleciała.
03.11.2017 14:31
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: