Strona główna nawigacja Wiadomości nawigacja Warta przekroczyła stan ostrzegawczy. Zacznie opadać jeszcze w tym tygodniu

Wtorek, 07 listopada 2017 (17:27)

Warta przekroczyła stan ostrzegawczy. Zacznie opadać jeszcze w tym tygodniu

fot. Patryk Kubski
fot. Patryk Kubski
Od ponad doby na Warcie w Śremie utrzymuje się stan ostrzegawczy. Poziom rzeki przekroczył 400 cm w poniedziałek rano, a dziś wodowskaz wskazywał 406 cm. Sytuacja stabilizuje się i być może w środę, woda zacznie opadać.
We poniedziałek rzeka Warta na wodowskazie w Śremie przekroczyła stan ostrzegawczy. Służby uspokajają – nie ma zagrożenia dla ludzi, a poziom rzeki przekraczający 400 cm, to normalny stan podczas mokrej jesieni. W poprzednich dwóch latach, w wyniku suszy, Warta zbyła zdecydowanie niższa.

- Dzisiaj na wodowskazie mamy 406 cm. Ostrzegawczy to jest 400 cm. Woda powoli wchodzi w kanał ulgi, to oznacza, że na wodowskazie przestanie rosnąć. W górze rzeki, stany wody są ustabilizowane - tłumaczy Bogdan Gądecki z Nadzoru Wodnego w Śremie.
 
Już od kilku dni, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w swoich komunikatach prognozował, że Warta na wodowskazie w Śremie przekroczy stan ostrzegawczy w niedzielę. Ostatecznie rzeka przekroczyła poziom 400 cm w poniedziałek rano. Jak mówią przedstawiciele nadzoru wodnego w Śremie, przez ostatnie lata odzywczailiśmy się od wysokiej wody wiosną i jesienią. 2015 i 2016 rok były bardzo suche, przez co Warta odnotowywała rekordowo niskie stany wody.

- To jest normalna, zdrowa jesienna woda. Wypełnia starorzecza, wszystko troszeczkę się przeczyszcza - dodaje Gądecki. Jak mówi, w przeszłości rzeka osiagała stan ostrzegawczy średnio co drugi rok.
 
Komunikat w tej sprawie wydał również Urząd Miejski w Śremie. Jak czytamy w serwisie internetowym ratusza, 6 listopada nastąpiło przekroczenie stanu ostrzegawczego na rzece Warcie w Śremie, które utrzyma się przez najbliższych kilka dni, nie powodując zagrożenia dla mieszkańców gminy Śrem.  
TAGI: stan ostrzegawczy, imgw, nadzór wodny, rzeka warta
Komentarze (5)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.

~ j-23
13.11.2017 r. - 396 - stan Warty w Śremie
13.11.2017 07:12

~ Mieszkaniec
A myślisz, że bym nie przyszedł?
08.11.2017 14:53

~ do ~ Mieszkaniec
Szczęściarzu, ale chociaż przyjdź pomóc napełniać worki z piachem
08.11.2017 00:01

~ Mieszkaniec
Ja na szczęście mieszkam w nowszej części miasta na Helenkach wys. i mi powódź nie grozi
07.11.2017 21:48

~ jane z drzungli
fajnie mając ci którzy mieszkają w nowej części miasta czyli od mostu w stronę na Jeziorany, gorzej bo nisko mieszkający w starej części miasta ale zagrożenia, jak wynika z komunikatu, nie ma
07.11.2017 20:26
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: