Wracamy wkrótce...

Wtorek, 14 listopada 2017 (00:00), aktualizacja: 14.11.2017 (00:58)

Można korzystać z basenu. Przebudowany obiekt został dziś otwarty

fot. Patryk Kubski
fot. Patryk Kubski
Od poniedziałkowego poranka można korzystać z przebudowanej pływalni Śremskiego Sportu przy ulicy Staszica. Przez ostatni rok, obiekt przeszedł metamorfozę, czego efektem jest nowy basen sportowy, atrakcyjna strefa dla dzieci, odnowiony mały basen i przepiękna strefa saun. Pierwsi klienci, pojawili się przy kasach tuż po otwarciu.
2 lata i 2 miesiące zamknięty był basen Śremskiego Sportu. Dziś, po roku od rozpoczęcia przebudowy, pływalnia została udostępniona mieszkańcom. Wcześniej, od sierpnia 2015 do października 2016 roku, prowadzona była rozbiórka skorodowanej niecki, przygotowywano dokumentację przebudowy oraz szukano pieniędzy i wykonawcy.

Śremska pływalnia w ciągu ostatni miesięcy przeszła ogromną metamorfozę. W miejscu poprzedniej niecki pojawiła się nowa - wykonana z solidnego betonu nie przepuszczającego wody. Niecka jest wyłożona specjalną folią zamiast płytek. Zmieniła się też głębokość - basen ma teraz od 1,2 do 2 metrów. Pozostałe wymiary bez zmian - 25 metrów długości oraz przeszło 12 metrów szerokości i wydzielone sześć torów. Gabaryty niecki pozwolą na organizowanie zawodów pływackich. Duży basen jest przeznaczony do pływania rekreacyjnego oraz treningów sportowych, woda w nim ma ok. 28 st. C. Na basenie odbywać się będą różnego rodzaju zajęcia sportowe, w tym m.in. aqua aerobik. Tuż obok zlokalizowana została zupełnie nowa strefa dla dzieci, wyposażona w wiele atrakcji. Na powierzchni 200m2 zabawę najmłodszym zapewnią: zamek ze zjeżdżalniami, kurtyna wodna, armatki wodne, młynek i wiadra przelewowe, biedronki, zjeżdżalnia słonik, bicz wodny kaskadowy oraz jeżyk. Głębokość w strefie dla maluchów waha się od 20 do 40 cm. W narożniku hali basenowej znajduje się 47 metrowa, otwarta zjeżdżalnia Anakonda z hamownią o głębokości 38cm.

Piętro niżej, zlokalizowany jest mały basen oraz strefa saun. Niecka o wymiarach 10x5 metrów jest przeznaczona głównie do nauki pływania dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Głębokość basenu waha się od 0,8 do 1 metra. Tuż obok znajduje się nowa, kompleksowa strefa saun. W saunarium skorzystać można z dwóch wanien spa z masażem, sauny suchej, sauny parowej, bio-sauny oraz sauny infrared. Znajdują się tam również miejsca do schłodzenia organizmu oraz miejsca wypoczynku.

Szatnie dla strefy mokrej znajdują się tam, gdzie wcześniej. W koedukacyjnym pomieszczeniu z oddzielnymi prysznicami, znajduje się ponad 200 szafek oraz 20 przebieralni. Śremski Sport przygotował też osobne szatnie dla rodzin z małymi dziećmi oraz dla osób niepełnosprawnych. W holu basenu znajdują się szafki depozytowe. W miejscu trybun powstały dwa poziomy, oddzielone od hali basenowej szklaną elewacją. Na pierwszym piętrze wkrótce znajdzie się kawiarenkawyżej zaś sala do zajęć fitness. Podobne pomieszczenie powstało w miejscu dawnej kawiarni, tuż przy kasach. Nie do poznania zmieniła się też klatka schodowa. W obiekcie znajduje się nowoczesna winda.

Po przebudowie basen jest wyposażony w nowoczesny system kasowy. W Śremie, jako pierwsza w Polsce, wykorzystana została technologia biometryczna. Zamiast kluczyków czy bransoletek, wystarczy przyłożyć dłoń do czytnika. System weryfikuje klientów, skanując układ żył na dłoni. Przy pierwszej rejestracji konieczne jest aż czterokrotne przyłożenie ręki do czytnika. W ten sposób, klienci wchodzą i wychodzą z basenu, otwierają szafki depozytowe oraz te w szatni, a także wchodzą do strefy saun.

Ceny na śremskim basenie są porównywalne do tych oferowanych przez obiekty w Kórniku, Gostyniu czy Kościanie. Godzina pływania kosztuje od 12 złotych za godzinę. W przeciwieństwie do innych pływalni, Śremski Sport daje w tej cenie nie 60, a 70 minut. Ceny biletów ulgowych zaczynają się od 9 złotych. Dostępne są również bilety dwugodzinne oraz rodzinne. Miłośnicy saunowania zapłacą z kolei 20 złotych za godzinny bilet basen+sauna oraz 35 złotych za dwie godziny relaksu. Wejście do saunarium z zwykłym biletem, kosztuje dodatkowo 50 groszy za każdą minutę. Póki co, nie ma karnetów, ale Śremski Sport zapewnia, że ich sprzedaż rozpocznie się od grudnia.

Przebudowa basenu pochłonęła 15 mln złotych. Ponad 3 mln dołożyło Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Komentarze (18)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.

~ heahaha
piotr, a podłoga mokra...
16.11.2017 19:54

~ Kik
Tak, ale budowa rozpoczynała się w 2008 roku. Mi tylko chodzi o inne realia finansowe. Dziś podobny obiekt byłby droższy nawet o 40%.
16.11.2017 09:26

~ Bob
Do kik. Basen w Kórniku ma 7 lat
15.11.2017 23:02

~ kik
Cały obiekt, wraz z sala sportową, ale basen kosztował więcej niż połowę. Dla przypomnienia, inwestycja była realizowana 10 lat temu. Dziś koszt takiej inwestycji byłby zdecydowanie droższy.
15.11.2017 22:43

~ ŻENADA
DO mgr.inż : Człowieku co Ty za farmazony piszesz? Całe Centrum Kórnickie kosztowało 55 477 389,47 zł, a nie sam basen ! Zanim następnym razem zaczniesz się wypowiadać to przeczytaj tekst ze zrozumieniem, a nie powielasz schemat ogłupienia !!! Powinien ktoś osobę, która się pod remontem tego basenu podpisała w sposób właściwy rozliczyć - porażka!
15.11.2017 19:36

~ piotr
Byłem na basenie. I niestety to wciąz ten sam stary basen. Atrakcje trudno nazwać atrakcjami i te szatnie. Ciasne, bez ławek, wieszaków. Trudno przebrać sie stojąc na jednej nodze a torba musi leżeć na podłodze. Bedę chodzic bo lubie pływać ale szału nie ma......
15.11.2017 17:40

~ SfiftKey
Jeszcze się taki nie urodził kto by każdemu dogodzil
15.11.2017 11:46

~ dante
Basen jest po prostu megasłaby i nie zmienią tego najnowocześniejsze czujniki biometryczne. W dalszym ciągu będę jednak korzystał z usług Oazy, mimo, że trzeba dojechać. Co z tego, że jest 10 minut dłużej pływania w jakiejś tam porównywalnej cenie, jak nie ma połowy atrakcji, które są w Oazie.
14.11.2017 23:31

~ dante
Niestety jestem zawiedziony. W porównaniu z Oazą w Kórniku basen śremski wypada blado. Mowa tu jest o jakiejś wielkiej metamorfozie, a tak naprawdę niewiele się zmieniło. W Oazie wchodząc na basen mam do dyspozycji główną nieckę, mniejszy basen z ciepłą wodą połączony z rwącą rzeką i przykrytą zjeżdżalnią, wyrzuconą na zewnątrz żeby miejsca w środku nie zabierała. Dodatkowo jest wyświetlacz pokazujący szybkość zjechania. Żadnej z tych atrakcji nie ma w Śremie. Znowu mamy do dyspozycji tą samą słabą, nieprzykrytą zjeżdżalnię, brak średniego basenu z ciepłą wodą, jacuzzi przeniesione do saunarium, dodatkowo płatne (kuriozum!) itd. W zasadzie w ofercie jest tylko niecka główna i zjeżdżalnia. To mało. Oaza oferuje jednak więcej. Trzeba było nie remontować, tylko uzbierać jeszcze trochę pieniędzy i wybudować porządny basen, a nie jego namiastkę. Szkoda.
14.11.2017 23:26

~ jane z drzungli
nie jest więc tak, że nikt się nie cieszy, że jest ten basen w ogóle?
14.11.2017 15:28

~ do ~ mgr.inż
Nie musisz się k............. tyle razy powtarzać. Zmień płytę bo się zacięła
14.11.2017 14:41

~ Mateusz
Cennik: Kryta Pływalnia ?Na Fali? Gostyń 6.00-8.00 - 9,00 zł 8.00-22.00 - 12,00 W cenie oczywiście mamy możliwość korzystania z sauny fińskiej, parowej czy też na podczerwień. Basen w Gostyniu kosztował 11,5 mln zł. Reasumując ceny za korzystanie z basenu są wysokie, a sama budowa (modernizacja) pływalni pochłonęła kwotę porównywalną do budowy nowego obiektu w Gostyniu. Mam tylko nadzieję, że każdy z mieszkańców uzyska informację dot. rozliczenia Inwestycji oraz szczegółowy kosztorys Wykonawcy, jeżeli Inwestycja została już zrealizowana i wykonana za publiczne pieniądze.
14.11.2017 13:01

~ Ja
Zjeżdżalnia do dupy. Mogłaby być chociaż dłuższa i częściowo na zewnątrz tak jak w wielu innych pływalniach
14.11.2017 12:17

~ Kik
Apple bo jest mowa o godzinie basenowej.
14.11.2017 11:57

~ mgr.inż
Zawsze w dupie źle. Przy budżecie 15 mln to i tak ładnie został zrobiony to raz. Po drugie przytoczę fakty: Basen Oaza w Kórniku kosztował 55 477 389,47 zł a termy maltańskie 219,4 mln zł. Każdy z tych basenów nie jest i nie będzie rentowny, nawet jeśli będziemy mieli zjeżdżalnie wyższe niż pałac Kultury.
14.11.2017 11:14

~ Apple
Pływalnia kosztować będzie 12 złoty za godzinę. W tej cenie, w przeciwieństwie do innych pływalni, korzystać będzie można nie przez 60 minut, ale 70 minut. To w sumie 12 zł za 70 minut, a nie godzinę. Kto to pisał?
14.11.2017 11:09

~ kik
Trzeba najpierw przyjść i zobaczyć, popływać. Jak tam jestem zadowolony. Strefa dla dzieci fajna, może faktycznie przydałaby się zjeżdżalnia, jak w Kórniku. Reszta atrakcji porównywalna, sauny lepiej wyposażone.
14.11.2017 10:35

~ Camcorder
Ja pie..le. Czy tego miasta nie stać na nic lepszego? Przykrywanie syfu pudrem. Co się wielce zmieniło? Niewiele. Basen malutki, zjezdzalnia slaba, brodzik jedyne co wygląda ciekawiej niz niegdyś, Sauny jacuzzi wooooow, Coś co jest wszędzie standardem, Przecież to trzeba było od nowa cos wybudowac wiekszego z atrakcjami tak by byc konkurencyjnym co do już leciwego Akwawitu z Leszna Oazy z Kórnika lub term z Poznania. Czy to takie trudne ? Wymyśleć lub wykonać jakąś atrakcję dla regionu żeby ludzi przyciągac a nie wrócić niemal do starego bubla który był w zasadzie nie konkurencyjny do innych basenów, Chore i taką kasę w to wpompowano. Nawet dojście doszatni wygląda jak dawniej ... boshe DNO
14.11.2017 08:47
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: