Wracamy wkrótce...

Środa, 15 listopada 2017 (23:04), aktualizacja: 15.11.2017 (23:18)

Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości 2017 / fot. Michał Ratajczyk
Narodowe Święto Niepodległości 2017 / fot. Michał Ratajczyk
W dniu 11 listopada Polacy obchodzą Narodowe Święto Niepodległości. Uchwalone w 1937 roku jako pamiątka odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. W tym roku zawitaliśmy do Śremu i Książa Wielkopolskiego aby przedstawić Państwu krótką relację.
11 listopada to dzień ważny w kalendarzu. Dla Wielkopolan jest to również dzień ważny, choć w momencie podpisania traktatów kończących I Wojnę Światową Wielkopolska i ziemie zachodnie nie wchodziły w skład odrodzonego Państwa Polskiego. Konieczne było Powstanie Wielkopolskie, aby samemu tę wolność wywalczyć. Mimo tego faktu, w obecnej tradycji dzień 11 listopada ma o wiele większe znaczenie.

W Śremie obchody rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny. Następnie delegacje, poczty sztandarowe, żołnierze, harcerze oraz orkiestra dęta przeszli z Kościoła Garnizonowego na zlokalizowany obok cmentarz. Na cmentarzu odczytano Apel Poległych za wolność Ojczyzny, a następnie złożono wiązanki kwiatów. Po pierwszej części obchodów, przemaszerowano na śremski rynek, gdzie młodzież z Liceum Ogólnokształcącego zatańczyła poloneza, a wszyscy, którzy pojawili się na Placu 2 Października mogli spróbować rogali upieczonych przez uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych.

Obchody w Książu Wielkopolskim rozpoczęto również od Mszy Świętej w Kościele pw. Św. Mikołaja, gdzie oprawę muzyczną zapewniła kapela Góralska Hora. Osoby przybyłe do kościoła mogły włączyć się we wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Następnym punktem obchodów 99. rocznicy odzyskania niepodległości było oficjalne odsłonięcie murala Z kosą na Prusaka przedstawiającego kosyniera z czasów Wiosny Ludów. Realizacji podjął się Mark Maksymovich, którego dzieła możemy oglądać również w Śremie. Delegacje ze sztandarami, grupa rekonstrukcyjna Kosynierzy oraz przybyli mieszkańcy Książa i okolic przemaszerowali wraz z orkiestrą dętą oraz grupą mażoretek na rynek, gdzie złożono kwiaty i oddano hołd poległym. Dla uczestników sobotnich obchodów przygotowano również słodkie świętomarcińskie rogale.

Autor: Bartosz Górka
Komentarze (0)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: