Wracamy wkrótce...

Wtorek, 21 listopada 2017 (17:10)

Jak skutecznie radzić sobie z łupieżem?

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Owłosiona skóra głowy to szczególna partia ludzkiego ciała charakteryzująca się zwiększoną produkcją sebum oraz obecnością gęsto rozsianych mieszków włosowych. Czynniki te stwarzają wręcz doskonałe warunki (ciemność i ciepło) do rozwoju licznych mikroorganizmów, a w konsekwencji tego zakażeń grzybiczych i/lub pasożytniczych.
Czy łupież to częsta dolegliwość?
Jedną z najczęściej występujących chorób skóry głowy wśród ludzi jest łupież. Przypadłość ta dotyczy niemal 10% populacji ogólnej. Według dostępnych danych epidemiologicznych około 50%  osób w wieku między 10 a 20 rokiem życia cierpi na łupież. Nic więc dziwnego, że każdy dobrze wie jak wygląda łupież i czym się objawia.
 
Jak przekonują specjaliści z dziedziny dermatologii ze strony Dermozdrowi z medycznego punktu widzenia wyróżnić można kilka postaci łupieżu, które różnią się obrazem klinicznym, nasileniem oraz przebiegiem. Łupież to wstydliwa dolegliwość, która niesie za przykre konsekwencje, gdyż wywiera negatywny wpływ zarówno na aspekt emocjonalny jak i socjalny życia. Dlatego niezwykle istotnym zagadnieniem jest kwestia leczenia łupieżu. 
 
Jak pozbyć się łupieżu? 
Już pierwsze symptomy łupieżu powinny skłonić nas do zasięgnięcia porady u specjalisty, gdyż w krótkim czasie mogą one nasilać się i przekształcać w poważniejsze dolegliwości, jak na przykład łojotokowe zapalenie skóry. Z uwagi na fakt iż łupież jest chorobą przewlekłą z tendencją do nawracania jego terapia także jest procesem długotrwałym, wymagającym od pacjenta nie lada cierpliwości. W kuracji łupieżu stosuje się przede wszystkim leki o działaniu miejscowym w postaci szamponów oraz płynów do włosów. Dopiero w ciężkich przypadkach włącza się ogólne leczenie preparatami doustnymi. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z wątku choroby skóry na Dermozdrowi.
 
Sposoby na łupież – farmakologiczne leczenie łupieżu
W leczeniu łupieżu zastosowanie znajdują trzy podstawowe grupy substancji o działaniu cytostatyczny, przeciwgrzybiczym oraz keratolitycznym. Cytostatyki, takie jak siarczek selenu oraz dziegcie mineralne przywracają właściwy rytm odnowy komórek warstwy rogowej naskórka. Z kolei leki o działaniu keratolitycznych powodują złuszczanie komórek stratum corneum. Wśród tych substancji zastosowanie znajdują kwas salicylowy, siarka oraz mocznik. 
 
Najczęściej jednak stosowane są preparaty zawierające w swoim składzie związki o działaniu przeciwgrzybiczym, gdyż zdecydowana większość przypadków łupieżu jest powodowana właśnie przez grzyby, najczęściej z grupy Trichophyton i Mircosporum. Powszechnie stosuje się więc produkty z ketokonazolem, pirytionianem cynku oraz cyklopiroksolaminą. Więcej informacji na temat leczenia łupieżu można znaleźć w serwisie http://dermozdrowi.pl/sprawdzone-sposoby-na-lupiez-jak-wyeliminowac-swedzacy-problem/.
Komentarze (0)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: