Wracamy wkrótce...

Poniedziałek, 04 grudnia 2017 (20:47)

Geofizyka działa w regionie śremskim. Znowu prowadzą badania z udziałem wibrosejsów

Wibrosejsy podczas pracy w okolicy Mechlina / fot. Patryk Kubski
Wibrosejsy podczas pracy w okolicy Mechlina / fot. Patryk Kubski
W powiecie śremskim i ościennych gminach prowadzone są badania sejsmiczne. Geofizyka Toruń, na zlecenie PGNiG, poszukuje złóż ropy i gazu. Podobne prace były prowadzone na przełomie 2012 i 2013 roku. Realizacja projektu ma potrwać do końca roku.
Od 3 miesięcy w powiecie śremskim oraz w gminach Kórnik i Zaniemyśl prowadzone są sejsmiczne badania geofizyczne. Na zlecenie spółki PGNIG prowadzi je Geofizyka Toruń. Badania geofizyczne pozwalają poznać budowę geologiczną regionu. Polegają na wytworzeniu fali sejsmicznej przez pojazdy nazywane wibrosejsami. Fala wędruje w głąb ziemi, odbija się od warstw geologicznych i wracając jest odbierana za pomocą specjalisnych czujników-geofonów. Dane trafią do aparatury, gdzie są zapisywane na taśmach. Później, ich przetwarzaniem i interpretowaniem zajmuje się zespół geologów. To oni wskazują, czy na danym terenie są złoża gazu i ropy i wyznaczają potencjalne punkty wiercenia.

Podobne badania były prowadzone w regionie na przełomie 2012 i 2013 roku. Wtedy prace realizowano od Brodnicy poprzez Śrem w kierunku Dolska. Tym razem pracownicy Geofizyki rozpoczęli od rejonu Książa Wielkopolskiego, przez Śrem, w kierunku Zaniemyśla, Kórnika i Manieczek. Prace są bezpieczne ludzi i zwierząt, a także dla infrastruktury oraz budynków. Jedynym zauważalnym przez mieszkańców elementem badań są kable rozłożone w wielu miejscach powiatu. Punkty pomiarowe zlokalizowane co kilkadziesiąt metrów połączone pomarańczowym kablem, który jest pod stałym, ale bezpiecznym 12 voltowym napięciem. W całym regionie, pracownicy Geofizyki rozłożyli dziesiątki kilometrów kabli. W Śremie jednak się one nie pojawią. Zastąpił je bezprzewodowy system czujników.

Badania potrwają do końca roku. Później rozpocznie się interpretacja danych, która potrwa kilka kolejnych miesięcy. Jak się okazuje Wielkopolska jest zasobna w złoża ropy naftowej i gazu, a wiele z nich, jak te w Kościanie odkryto właśnie we współpracy z toruńską Geofizyką.
Komentarze (3)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.

~ j-25
Z tym gazem to pic na wodę, szukają złotego pociągu bo im z Wałbrzycha odjechał.
07.12.2017 13:43

~ PSE
U nas są złoża gazu ziemnego ale pomieszane z wodą. Badania i odwierty robione były już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Na dzień dzisiejszy separacja gazu i wody jest nieopłacalna, może kiedyś w przyszłości jak cena wzroście lub ktoś wymyśli i opatentuje jakąś nową technologię ...
05.12.2017 18:05

~ abc
Dobrze żeby złoża były ,tylko czy tak duże aby było ekonomicznie uzasadnione .
05.12.2017 16:34
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: