Wracamy wkrótce...

Wtorek, 09 stycznia 2018 (11:20), aktualizacja: 09.01.2018 (11:21)

Dolsk i Brodnicę czekają podwyżki cen za odbiór opadów?

Podwyżki cen za wywóz i zagospodarowanie odpadów mogą się spodziewać mieszkańcy gmin zrzeszonych w Związku Międzygminnym "Selekt". Uchwała w sprawie zmiany stawek była omawiana przed świętami, jednak zabrakło kworum do jej podjęcia. Przypomnijmy, że do związku przynależą m.in. Dolsk i Brodnica.
Niemiłą niespodziankę miały zamiar przygotować mieszkańcom kilkunastu gmin, władze Związku Międzygminnego Centrum Zagospodarowania Odpadów „Selekt”. Podczas ostatniego walnego zgromadzenia członków, które odbyło się w siedzibie związku z Czempiniu, procedowana była uchwała w sprawie zmiany cen za wywóz i zagospodarowanie odpadów z terenu gmin członkowskich – w tym m.in. Dolska, Brodnicy, Czempinia i Kościana. Dokument nie wszedł w życie, bowiem niewystarczające okazało się kworum. Zarząd Selektu wnioskował o podwyżeszenie stawek z 10 na 13 złotych od osoby za odbiór odpadów segregowanych, z kolei 26 zł zamiast dwudziestu zapłacić by miały osoby gromadzące śmieci w jednym kontenerze. To podwyżka o średnio 30%. Dużo bardziej znaczące podwyżki dotknęłby przedsiębiorców.

Zmianom cen stanowczo zaprotestowali włodarze Czempinia i Brodnicy. Zdaniem Marka Pakowskiego, w sąsiednich gminach udaje się osiągnąć niższe stawki, od tych, które zaproponowano. Wójt Brodnicy zauważył, że najpierw powinno skupić się na ograniczeniu kosztów funkcjonowania związku. Z kolei burmistrz Dolska Henryk Litka wstrzymał się od głosu, tłumacząc to niedostatecznym czasem na zapoznanie się danymi i argumentami władz związku. Była szefowa gminy Czempiń Dorota Lew-Pilarska, która obecnie jest prezesem zarządu związku, przekonywała, że podwyżki są nieuniknione. W przedstawionej przez nią prezentacji, jasno widać, że z miesiąca na miesiąc rośnie liczba odpadów każdej frakcji, mimo to liczba mieszkańców zgłoszona do systemu nie rośnie w takim samym tempie. Oznacza to, że mieszkańcy, którzy złożyli deklaracje śmieciową, płacą za śmieci, tych którzy nie wywiązali się z obowiązku.

Walne zgromadzenie związku Międzygminnego „Selekt” pochyli się na uchwała ponownie, podczas najbliższego posiedzenia, które zaplanowano na środę.
Komentarze (0)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: