Wracamy wkrótce...

Czwartek, 17 maja 2018 (13:28)

Najtańsze OC już od 309 zł. A ile Ty płacisz?

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Czy kiedykolwiek zastanawiało Cię, ile kosztuje najtańsze OC w Polsce dla samochodu osobowego? Jak się okazuje, trzeba za nie zapłacić zaledwie 309 zł! Skąd tak niska cena? Jak się do niej zbliżyć i maksymalnie obniżyć składkę na obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej? Da się to zrobić, o ile weźmiesz pod uwagę kilka podstawowych zasad, które decydują o cenie OC.
Zniżki za bezszkodową jazdę
Jeśli przez ostatnich kilka lat nie jeździłeś bezszkodowo, nie uzyskasz minimalnej ceny OC. Każda szkoda kończy się bowiem podwyżką, krótki staż nie pozwala zaś na wypracowanie pełnych zniżek w wysokości 60%, ponieważ przez 12 miesięcy bez szkody na koncie można uzyskać 10%.
 
Sytuacja osobista
Najmniej za OC płacą osoby będące w związku małżeńskim, które jednocześnie są rodzicami co najmniej dwojga dzieci, a ich zawód ma charakter specjalistyczny, np. lekarz, informatyk, prawnik, specjalista.
 
Wiek kierowcy
Mając mniej niż 27-29 lat (w zależności od warunków w danym towarzystwie), musisz się liczyć ze zwyżkami wynikającymi z młodego wieku, co wyklucza uzyskanie atrakcyjnej ceny OC.
 
Doświadczenie w roli kierowcy
Im dłużej masz prawo jazdy, tym mniej zapłacisz za OC – oczywiście do pewnego poziomu, który z reguły wynosi 10 lat.
 
Marka, model i rok produkcji auta
Czy wiesz, że za OC dla auta marki kojarzonej ze sportową, dynamiczną jazdą, jak np. BMW, Mercedes czy Honda, zapłacisz więcej niż za polisę dla typowego samochodu do jazdy po mieście, jak np. Skoda Fabia? Ponadto nieco więcej pieniędzy za obowiązkowe ubezpieczenie muszą wyłożyć właściciele starszych, np. 15- albo 20-letnich aut. 
 
Pojemność silnika
Wpływ pojemności silnika na cenę OC jest powszechnie znany, tzn. wiadomo, że dla auta z jednostką napędową, której pojemność przekracza 2000 cm3 i wynosi np. 2900 cm3, ubezpieczenie będzie wyraźnie droższe niż dla tego samego modelu, tylko że z silnikiem o mniejszej pojemności, np. 1800 cm3.
 
Miejsce zamieszkania
Jeśli mieszkasz w jednym z wielkich polskich miast lub w na terenie aglomeracji, nie uda Ci się znaleźć OC za 309 zł. Na tak niską cenę mogą liczyć wyłącznie mieszkańcy małych miejscowości i wsi oddalonych od wielkich ośrodków.
 
Historia ubezpieczeniowa
Jeżeli posiadasz OC dłużej niż 10 lat i w tym czasie nie miałeś żadnych poważnych przerw w ciągłości ubezpieczenia, które trwały więcej niż kilka miesięcy, masz szansę na naprawdę niską składkę.
 
Wybór najtańszej oferty
Nie zapłacisz najmniej za ubezpieczenie, jeśli nie znajdziesz najtańszej oferty – po prostu. Poszukiwania najkorzystniejszej cenowo polisy ułatwi Ci porównywarka OC kalkulator-oc-ac.auto.pl.
 
Sposób opłacenia składki
Rozkładając płatność na raty, musisz doliczyć do podstawowej ceny nawet 30%, dlatego zrezygnuj z tego rozwiązania, jeśli nie chcesz przepłacać.
Komentarze (0)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: