Wracamy wkrótce...

Środa, 28 listopada 2018 (20:56), aktualizacja: 28.11.2018 (21:57)

Czym oddycha Śrem? Odpowiedź poznamy wkrótce

fot. freeimages.com
fot. freeimages.com
Jeszcze w tym roku mieszkańcy gminy Śrem będą wiedzieli czym oddychają. Wkrótce rozpocznie się montaż czujników smogu w ramach projektu realizowanego przez Metropolię Poznań. Systemy pomiarowe oraz ekrany prezentujące wyniki pojawią się we wszystkich jedenastu szkołach prowadzonych przez gminę. Wyniki pomiarów będą publikowane także w internecie.
29 października w Poznaniu podpisano umowę na przygotowanie i przeprowadzenie wśród mieszkańców Metropolii Poznań kampanii edukacyjno-informacyjnej dotyczącej poprawy jakości powietrza. Projekt obejmuje również montaż czujników jakości powietrza. Mają się one pojawić w 160 szkołach ulokowanych na terenie Metropolii Poznań, w tym 11 placówkach prowadzonych przez gminę Śrem.
 
Oprócz warsztatów w szkołach, mieszkańcy metropolii będą mogli wziąć udział w otwartym szkoleniu. W każdej z gmin zostanie zorganizowane jedno spotkanie edukacyjne, jednak nie wykluczone, że w przypadku dużego zainteresowania społeczeństwa, organizowane będą kolejne.

Stacje pomiarowe pojawią się w Śremie (5 szt.) oraz w Nochowie, Dąbrowie, Zbrudzewie, Bodzyniewie, Krzyżanowie i Pyszącej. Montaż czujników rozpocznie się wkrótce. Prace wykona firma Inea, która złożyła najkorzystniejszą ofertę. Partnerem projektu jest NASK, realizujący ogólnopolski projekt Edukacyjna Sieć Antysmogowa.
 
Wyniki pomiarów trafią na stronę projektu ESA. Zmierzone wielkości zostaną uśrednione w zadanych okresach pomiarowych i raz na 5 minut przesłane do centralnego serwera. Dane transmitowane będą, za pośrednictwem sieci internetowej. Podstawową prezentowaną informacją będzie średnia krocząca z ostatnich 60 minut pomiaru, odświeżana co kilka minut.

Projekt będzie realizowany przez 3 lata, a koszt wyniesie 1 milion 300 tysięcy złotych. Jego autorem jest Stowarzyszenie Metropolia Poznań. To pierwszy tego rodzaju metropolitalny projekt w kraju. 
Komentarze (1)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.

~ xyz
Wyniki będą zależeć od kierunku wiatru .
29.11.2018 17:48
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: