Wracamy wkrótce...

Wtorek, 28 grudnia 2010 (16:39)

Flaga zawisła na wieży

Flagi pod wieżą ciśnień / fot. Bartosz Obrzut
Flagi pod wieżą ciśnień / fot. Bartosz Obrzut
Obchody 92. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się wczoraj o 10:00 pod pomnikiem Śremskiego Dobosza w parku im. Powstańców Wielkopolskich.
Tam członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Śremskiej opowiedzieli o wydarzeniach, które miały miejsce w Śremie na przełomie 1918 i 1919 roku. Przybliżyli losy powstańczego Batalionu Śremskiego oraz postać dr Seweryna Matuszewskiego.

Następnie uczestnicy uroczystości wzięli udział we mszy świętej, celebrowanej w kościele garnizonowym przez dziekana dekanatu śremskiego, ks. prałata Mariana Bruckiego. Po nabożeństwie zebrani przeszli w towarzystwie orkiestry na cmentarz parafialny, gdzie pod pomnikiem poległych powstańców odczytany został Apel Pamięci. Żołnierze oddali salwę honorową, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Obchody przeniosły się pod wieżę ciśnień. Harcerze weszli do środka i, na wzór wydarzeń sprzed 92 lat, wywiesili na niej flagę narodową, natomiast osoby zebrane pod wieżą otrzymały biało-czerwone kotyliony.

Uroczystości zakończono w Muzeum Śremskim, w którym doszło do przekazania członkom Koła Armii Krajowej sztandaru.
Komentarze (0)
Portal Regionalny isrem.pl nie odpowiada za treść komentarzy zamieszczanych przez czytelników. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do kasowania komentarzy, które naruszają prawo.
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Dodaj komentarz
podpis: (Jeśli się nie podpiszesz,
post zostanie podpisany Twoim adresem IP)
treść: